لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

اختصاصی؛ دکتر حمید قره‌حسنلو در «آی‌سی‌یو ارتوپدی» بیمارستان مدنی کرج بستری است


حمید قره‌حسنلو در دادگاه
حمید قره‌حسنلو در دادگاه

یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت دکتر حمید قره‌حسنلو تحت شرایط امنیتی در یک اتاق در آی‌سی‌یو بخش ارتوپدی بیمارستان مدنی کرج بستری است.

این فرد مطلع روز یک‌شنبه ۲۰ آذر در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا تأکید کرد که علاوه بر «دستبند و پابند»، برای دکتر قره‌حسنلو «پنج مأمور» گذاشته‌اند.

به گفته او، «سه مأمور در داخل اتاق و دو مأمور دم در» اتاقی که دکتر قره‌حسنلو بستری است، با «پوتین و اوورکت» نظامی حضور دارند، در حالی که بخش آی‌سی‌یو بیمارستان «باید ایزوله باشد.»

حمید و فرزانه قره‌حسنلو در مراسم چهلم حدیث نجفی در کرج شرکت کرده بودند. آنها در مسیر بازگشت در ترافیک گیر افتادند و در تلاش برای یافتن راه، به یک خیابان فرعی بر خوردند که در آن جا یک بسیجی به نام اسماعیل یاسری مجروح شده بود و جانش را نجات دادند و پس از آن بازداشت شدند.

بنا بر گزارش‌ها، حمید قره‌حسنلو در بازجویی و تحت شکنجه آسیب دیده و ریه چپ او سوراخ شده است.

حکم اعدام دکتر حمید قره‌حسنلو در ارتباط با «کشته شدن یک بسیجی» در روز ۱۲ آبان هم‌زمان با آیین چهلمین روز کشته شدن حدیث نجفی در کرج صادر شده است.

دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در این پرونده ۱۶ تن را متهم کرد و پنج تن از آنان از جمله دکتر حمید قره‌حسنلو را به اعدام محکوم کرده است.

برادر دکتر حمید قره‌حسنلو به رادیو فردا گفته است که او با انتقال آخوند آسیب‌دیده به بیمارستان جانش را نشان داده، اما وی حاضر نشده در دادگاه شهادت بدهد.

  • کارزار جهانی پزشکان: «من دکتر حمید قره‌حسنلو هستم

گروهی از پزشکان جهان در کارزاری برای حمایت از دکتر حمید قره‌حسنلو خواستار حفظ جان و آزادی او شده‌اند.

آنها در این کمپین به زبان‌های مختلف جهان می‌گویند «من دکتر حمید قره‌حسنلو هستم» و با نشان دادن گوشی پزشکی که وسیله‌ای برای نجات جان انسان‌ها است، یادآوری می‌کنند که انجام وظیفه پزشکی بهانه صدور حکم اعدام برای حمید قره‌حسنلو شده و تأکید می‌کنند: «سوگند پزشکی یاد کرده‌ام که حافظ جان مردم باشم، نه این که به دار آویخته شوم.»

آرش علایی، مدیر انستیتوی بین‌المللی آموزش و سلامت یکی از پزشکان فعال در این کارزار است که لغو حکم اعدام حمید قره‌حسنلو را خواستار شده‌اند.

دکتر حمید قره‌حسنلو پزشک بشردوست ایرانی است که به همراه همسرش فرزانه قره‌حسنلو در پی تلاش برای نجات جان یک بسیجی در جریان اعتراضات سراسری ایران بازداشت شدند و اکنون در خطر اعدام قرار دارد.

او ضمن ۲۶ سال خدمت به عنوان رادیولوژیست، فعالیت‌هایی از جمله ساخت مدرسه در مناطق محروم ایران داشته است.

حمایت جهانی از این پزشک وظیفه‌شناس، توجه‌ها را به صدور احکام اعدام برای معترضان مسالمت‌جو در ایران جلب می‌کند.

همسر او، فرزانه قره‌حسنلو نیز با حکم ۲۵ سال زندان مواجه شده است.

پیش‌تر، بیش از سه هزار تن از پزشکان و کارکنان کادر درمان ایرانی از سراسر جهان در نامه‌ای «کمک فوری» و نجات جان حمید و فرزانه قره‌حسنلو شدند.

همچنین، گروهی از پزشکان در ایران نیز روز هفدهم آذر در اعتراض به حکم اعدام دکتر حمید قره‌حسنلو، مقابل زندان اوین تجمع کردند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG