لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۴

تداوم اعتراضات دانشجویی؛ «بیدار شوی کاش وطن، زنده و بی‌دار»


یادبود محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد در دانشگاه شریف
یادبود محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد در دانشگاه شریف

هم‌زمان با افزایش فشارهای حکومتی و اعدام دو معترض بازداشت‌شده، اعتراضات سراسری در ایران از جمله در دانشگاه‌ها با زنده نگه داشتن یاد محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، ادامه دارد.

بنا بر گزارش‌های تصویری در روز دوشنبه ۲۱ آذر، دانشجویان معترض دست‌کم در دانشگاه‌های تهران، شریف، علامه، بهشتی، و نوشیروانی بابل به اعتراضات خود ادامه دادند.

دانشجویان معترض در دانشگاه نوشیروانی بابل عکس‌هایی از محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، دو معترض اعدام‌شده را در راه‌روهای این مرکز آموزش عالی چسباندند.

یادبود محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد در دانشگاه نوشیروانی بابل، دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱
یادبود محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد در دانشگاه نوشیروانی بابل، دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱

همچنین دانشجویان معترض در دانشکده مکانیک دانشگاه نوشیروانی بابل، در واکنش به اعدام دو تن از معترضان روی تخته کلاس تصویر دار کشیدند.

اعتراضات به اعدام معترضان، دانشگاه نوشیروانی بابل، دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱
اعتراضات به اعدام معترضان، دانشگاه نوشیروانی بابل، دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱

در ساختمان ابن سینا در دانشگاه صنعتی شریف، معترضان با روشن کردن شمع و پرپر کردن گل، یاد محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، دو معترض اعدام‌شده، را گرامی داشتند و در کنار عکس‌هایشان روی یک تابلو نوشتند: «بیدار شوی کاش، وطن، زنده و بی‌دار»

یادبود محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد در دانشگاه شریف، دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱
یادبود محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد در دانشگاه شریف، دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱

دانشجویان معترض در دانشکده موسیقی هنرهای زیبا در دانشگاه تهران روز دوشنبه ۲۱ آذر ترانه‌های «دایه دایه وقت جنگه» و «از خون جوانان وطن لاله دمیده» را هم‌خوانی کردند.

در دانشگاه علامه، دانشجویان معترض با شعارهایی مثل «خودکشی و تعلیقی، محصول بی‌تدبیری»، «دانشگاه امنیتی نمی‌خوایم نمی‌خوایم»، «زن زندگی آزادی» و «آزادی آزادی آزادی» تجمع کردند.

«دانشجو تعلیق بشه دانشگاه تعطیل میشه»؛ شعار اعتراضات دانشگاه علامه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:56 0:00

در دانشگاه بهشتی نیز، دانشجویان معترض در تحصنی «سرود زندگی» را هم‌خوانی کردند.

افزایش فشارها از سوی جمهوری اسلامی نتوانسته اعتراضات سراسری در ایران را متوقف کند و واکنش‌ها به اعدام دو تن از معترضان بازداشت‌شده نیز در ایران و جهان گسترده بوده است.

از ۲۶ شهریور تاکنون، اعتراضات دانشجویی دست‌کم در ۱۴۳ دانشگاه برقرار بوده است و علاوه بر احکام تعلیق و محرومیت استفاده از خوابگاه برای شماری از دانشجویان معترض، دست‌کم ۶۲۰ دانشجو بازداشت شده‌اند و برای برخی از آنان احکام زندان و شلاق صادر شده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG