لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۴

کردهای سوریه برای گفت‌وگو درباره آینده مناطق تحت تصرف خود وارد دمشق شدند


نیروهای دموکراتیک سوریه در حال نگهبانی و مراقبت از سد تشرین در جنوب کوبانی، پس از آزادسازی این مناطق از کنترل داعش - آرشیو
نیروهای دموکراتیک سوریه در حال نگهبانی و مراقبت از سد تشرین در جنوب کوبانی، پس از آزادسازی این مناطق از کنترل داعش - آرشیو

یکی از مقام‌های ارشد کرد سوری روز جمعه، در رأس هیاتی شامل نمایندگان گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه،» برای گفت‌وگو با بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور وارد دمشق شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نخستین دیدار مقام‌های کرد سوری با اسد است که بطور رسمی اعلام می‌شود و هدف آن تعیین سرنوشت مناطق تحت کنترل کردها پس از پایان جنگ است.

کردها امیدوار هستند بتوانند با دمشق به توافقی دست یابند که مناطق تحت تصرف خود را، که حدود یک چهارم مساحت سوریه را تشکیل می‌دهد، به صورت یک منطقه خودمختار اداره کنند.

«ریاض درار» نایب رئیس شورای دموکراتیک سوریه در گفت‌وگوی تلفنی به رویترز گفته است که هیات کردهای سوری، به سرپرستی «الهام احمد» رئیس شورا، دو روز پیش وارد دمشق شده است.

به گفته آقای درار، هر چند این دیدار به معنای آغاز مذاکرات رسمی با دمشق نیست،اما «آغاز مذاکرات هدف اصلی ما است، چرا که وقت آن رسیده است تا خودمان مشکلات‌مان را حل و فصل کنیم.»

ایالات متحده در جنگ با پیکارجویان گروه اسلامگرای افراطی داعش در سوریه از نیروهای کردی حمایت کرده است و در مناطق تحت کنترل آنها حضور نظامی دارد؛ امری که اسد با آن مخالف است.

با این حال، رئیس دولت حاکم بر دمشق در ماه مه (اواسط بهار) امسال گفت که درهای مذاکره را با نیروهای دموکراتیک سوریه – که ائتلافی از نیروهای کرد و عرب سوری است – باز می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG