لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

مذاکرات هیات بلندپایه روسیه در اسرائیل؛ نتانیاهو پیشنهاد درباره ایران را رد کرد


هیات بلندپایه روسیه به سرپرستی سرگئی لاوروف وزیر خارجه روز دوشنبه در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار و درباره آخرین تحولات جنگ سوریه و حضور نظامی ایران در آن کشور گفت‌وگو کرد.

از جزئیات مذاکرات لاوروف و نتانیاهو هنوز خبری به طور رسمی منتشر نشده است، اما خبرگزاری رویترز از قول یک مقام دولت اسرائیل نوشت که اسرائیل پیشنهاد روسیه برای ادامه حضور ایران در سوریه را رد کرده است.

جزئیات پیشنهاد مسکو معلوم نیست، اما ظاهرا دولت روسیه پیشنهاد کرده است که نیروهای ایرانی یا همپیمانان آنها از محدوده مشخصی به سمت اراضی تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان حضور نخواهند داشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشت، آقای نتانیاهو پیشتر در روز دوشنبه و در جلسه هیات دولت گفته بود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه چند روز پیش خواستار دیدار بین هیات‌های بلندپایه دو کشور شده بود.

به گفته نخست وزیر اسرائیل، علاوه بر آقای لاوروف وزیر خارجه، والری گراسیموف رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه نیز از جمله مقام‌های هیات بلندپایه مسکو هستند با همتایان اسرائیلی گفت‌وگو خواهند کرد.

وی اضافه کرد که دو طرف درباره طیفی از مسائل و تحولات در منطقه خاور میانه گفت‌وگو خواهند کرد، اما اوضاع سوریه و حضور نظامی ایران مهم‌ترین این موضوع ها است که در صدر این گفت‌وگوها قرار خواهد گرفت.

آقای نتانیاهو خاطر نشان کرده است در دیدار با هیات روس بار دیگر بر این موضع اسرائیل تاکید خواهد کرد که توافق سال ۱۹۷۴ باید توسط دولت بشار اسد و نیروهای متحد او و مورد حمایت ایران محترم شمرده شود.

ایران و روسیه در طول جنگ داخلی هفت ساله سوریه از دولت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده‌اند و اسرائیل گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در سوریه را تهدیدی جدی علیه امنیت خود می‌داند.

اسرائیل تا کنون چند بار به مواضع نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه حمله هوایی کرده است.

مذاکرات امروز هیات‌های بلندپایه روسی و اسرائیلی، چند هفته پس از سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به مسکو و دیدار و گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه صورت می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG