لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

راهکار جدید «پروتون وی‌پی‌ان» برای عبور از فیلترینگ‌های هوشمند


وی‌پی‌ان پروتون محصولی از شرکت سوئیسی ارائه کننده سرویس ایمیل ایمن پروتون
وی‌پی‌ان پروتون محصولی از شرکت سوئیسی ارائه کننده سرویس ایمیل ایمن پروتون

شرکت سوئیسی پروتون، ارائه دهنده سرویس ایمیل امن و خدمات «وی‌پی‌ان» (VPN)، راه‌کار تازه‌ای را ارائه کرده‌ که امکان عبور از شیوه‌های تازه فیلترینگ و سانسورهای اینترنتی را فراهم می کند.

این شرکت، پروتکل تازه‌ای بنام «استیلث» (Stealth) به معنای «رصدگریز» را در دسترس عموم قرار داده که با استفاده از آن می‌توان، ترافیک وی‌پی‌ان را از چشم سیستم‌های نظارتی سانسور پنهان کرده و از فیلترینگ‌های مدرن عبور کرد.

پروتون در توضیح این پروتکل جدید، با تاکید براینکه «آزادی آنلاین» حق همه است گفته، ویژگی استیلث در تمامی نسخه‌های وی‌پی‌ان این شرکت، حتی نسخه مجانی آن در دسترس بوده و کاربران با فعال کردن آن، تقریبا به طور صد در صد اتصال وی‌پی‌ان خود را از دید سانسورچی پنهان می‌کنند.

وی‌پی‌ان‌های سنتی عموما با استفاده از پروتکل و نرم‌افزار متن باز «اوپن وی‌پی‌ان» (OpenVPN) طراحی و از طریق SSL / TLS در دو بستر (TCP) و (UDP) به تأیید اعتبار و رمزنگاری می‌پرداختند تا ارتباطات امن نقطه به نقطه یا سایت به سایت ایجاد می‌کنند. این نوع از وی‌پی‌ان‌ها از لحاظ ایجاد فضای امن و حفظ حریم خصوصی عموما خوب عمل می‌کنند، اما برای سیستم‌های فیلترینگ هوشمند قابل شناسایی بوده و در عمل نمی‌توان از آن‌ها برای عبور از فیلترینگ استفاده کرد.

اما ویژگی «استیلث» با استفاده از تونل (TLS) و بستر (TCP)، ترافیک «پروتون وی‌پی‌ان» (Proton VPN) را به شکلی مبهم سازی می‌کند که گویی کاربر درحال بازکردن یک وبسایت معمولی دارای پروتکل (HTTPS) بوده و به این شکل ترافیک کاربران از دید سیستم‌های فیلترینگ هوشمند «عادی» به نظر می‌رسد.

برای تظیم نرم افزار پروتون وی پی ان در سیستم‌عامل‌های مختلف باید طبق دستورالعمل زیر اقدام کرد

  • On Android, tap ☰ → Settings → Advanced → Protocol and choose Stealth.
  • On iOS and iPadOS, tap Settings → Security options → Protocol and choose Stealth.
  • On macOS, ProtonVPN in the macOS taskbar → Preferences → Connection → Protocol and select Stealth from the dropdown menu.

شرکت پروتون که از سال ۲۰۱۷، با شعار «حفاظت از حریم خصوصی کاربران» خدمات وی پی ان ارائه می‌کند، تاکید کرده که به جنگ خود برای گردش آزاد اطلاعات، حفظ حریم خصوصی و مبارزه با سانسور اینترنتی ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG