لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

به دنبال حمله هکرهای جمهوری اسلامی به سازمان آب منطقه پیتسبورگ، ایالت‌های آمریکا امنیت سایبری را مورد توجه قرار می‌دهند


Cybersecurity Water Plant Hack
Cybersecurity Water Plant Hack

به دنبال خرابکاری هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی در دستگاه‌های کنترل صنعتی اداره آب «آلیکوییپا» در غرب پنسیلوانیا، برخی از ایالت‌های آمریکا موضوع امنیت سایبری را مورد توجه بیشتری قرار داده‌اند.

برخی از تجهیزات این دستگاه‌ها ساخت اسرائیل است و هکرها با نفوذ به سیستم‌ها، چندین سازمان آمریکایی را مورد حمله سایبری قرار دادند.

وقوع یک حمله سایبری بین‌المللی به منطقه‌ای کوچک در ایالت پنسیلوانیا بسیار بعید است و دستگاه‌های کنترل صنعتی آب این منطقه آمادگی مقابله با هکرها را نداشت.

دو سناتور پنسیلوانیا، همراه با کریس دلوزیو، نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا، با ارسال نامه‌ای به مریک گارلند، دادستان کل ایالات متحده، خواستار تحقیقات کامل دولت فدرال و برخورد با عوامل این حمله سایبری شدند.

این حمله سایبری، باعث شده است تا مقامات امنیتی آمریکا، درباره اهمیت آمادگی برای ایمن کردن تأسیسات آب به ایالت‌ها و دولت فدرال هشدار دهند.

به گفته آنها این خطر وجود دارد که هکرها کنترل تجهیزات خودکار را برای خاموش کردن پمپ‌هایی که آب آشامیدنی را تامین می‌کنند، یا آلوده کردن آب آشامیدنی با مواد شیمیایی را بدست آورند.

به گفته این مقامات، این خطرها نه فقط از جانب هکرهای مرتبط با جمهوری اسلامی، بلکه از سوی سایر رقبای ژئوپولتیکی آمریکا مانند چین نیز وجود دارد.

با این حال برای اجرای طرح‌های ایمنی و مقابله با چنین حملات احتمالی نیاز به بودجه لازم به ویژه برای تأسیسات و زیرساخت‌هایی است که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

تعداد کمی از ایالت‌های آمریکا از جمله نیوجرسی و تنسی، پیش از سال ۲۰۲۱ قوانینی را برای تشدید نظارت بر امنیت سایبری تصویب کردند. ایالت‌های ایندیانا و میزوری نیز پیشتر قوانین مشابهی را تصویب کرده بودند.

کالیفرنیا در سال ۲۰۲۱ به سازمان‌های امنیتی ایالتی دستور داد تا برنامه‌های کمکی و مالی برای بهبود امنیت سایبری در بخش‌های کشاورزی و آب را توسعه دهند.

اما بسیاری از ایالت‌های آمریکا پیشرفت زیادی در این زمینه نداشتند و مقامات محلی و ایالتی سرگرم بررسی راه‌‌های مختلفی برای افزایش امنیت زیرساخت‌های خود هستند.

منبع : شبکه خبری سی‌بی‌اس

XS
SM
MD
LG