لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

جو بایدن: اقلیت‌های جنسی و جنسیتی به‌دنبال زندگی عاری از خشونت و تبعیض هستند


جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، به مناسبت روز جهانی «مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی، و ترنس‌هراسی»، پیامی منتشر کرد.

آقای بایدن در پیام خود گفت که دولت او حمایت و همبستگی خود را با اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در سراسر جهان اعلام می‌کند، زیرا «آنها به دنبال زندگی کامل، و عاری از خشونت و تبعیض هستند». او در ادامه می‌افزاید که این یک موضوع «حقوق بشری» است.

جو بایدن در بخش دیگری از پیام خود گفت که ایالات متحده افراد و گروه‌هایی را که در سراسر جهان در تلاش برای دفاع از حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در مکان‌های در معرض خطر هستند، تحسین می‌کند. او در ادامه افزود که ما قدردان خدمات روزانه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در سراسر کشور هستیم.

جو‌ بایدن در بخش دیگری از پیام خود گفت که «امروز سی‌امین سالگرد تصمیم عاقلانه و دیرهنگام سازمان بهداشت جهانی برای حذف «همجنس‌گرایی» به‌عنوان یک اختلال روانی است. او در ادامه افزود که این یک پیروزی بزرگ برای اقلیت‌های جنسی و جنسیتی، و مدافعان حقوق بشر در همه جا بود.

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، ۳۰ سال بعد تلاش برای «برابری» همچنان ادامه دارد و دولت بایدن-هریس افتخار می‌کند که بخشی از این فرآیند است.

وزارت امور خارجه آمریکا
وزارت امور خارجه آمریکا

وزارت امور خارجه آمریکا نیز به مناسبت روز جهانی «مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی، بیناجنس‌هراسی، و ترنس‌هراسی» بیانیه‌ای منتشر کرد.

این وزارت‌خانه بار دیگر بر تعهد خود در مخالفت با خشونت و تبعیض علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در سراسر جهان تأکید کرده است.

در بخشی از این بیانیه گفته می‌شود که وزارت امور خارجه آمریکا به صراحت اعلام می‌کند که اقلیت‌های جنسی و جنسیتی سزاوار به رسمیت شناخته شدن حقوق بشر جهانی و کرامت انسانی خود هستند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بخش دیگری می‌گوید که به دفاع از حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در سراسر جهان ادامه خواهد داد، زیرا نه تنها یک الزام اخلاقی است، بلکه به تقویت دموکراسی، امنیت ملی، ارتقای سلامت جهانی، و توسعه اقتصادی، کمک می‌کند.

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هم به مناسبت روز جهانی مبارزه با همجنس‌گراهراسی، ترنس‌هراسی و دوجنس‌گراهراسی گفت در برخی از کشورها، قوانین «وحشتناکی» تصویب شده که مجازات اعدام را برای رابطه با هم‌جنس اعمال می‌کند و بحث عمومی و مطالب آموزشی در مورد حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در آن کشورها ممنوع است.

هفدهم ماه مه مصادف با ۲۷ ماه اردیبهشت، به عنوان روز جهانی «مبارزه با همجنس‌گراهراسی، ترنس‌هراسی و دوجنس‌گراهراسی» نام گرفته است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت حملات و محدودیت‌ها علیه مدافعان حقوق بشر همچنان ادامه دارد و گروه‌های ضد حقوق بشر، و شماری از رسانه‌ها و گروه‌های سیاسی به روایت‌های غیرانسانی و نفرت‌انگیز در این مورد دامن می‌زنند. او تأکید کرد: «زیبایی حقوق بشر در این است که شامل همه می‌شود. مهم نیست که هستیم یا چه کسی را دوست داریم.»

ولکر ترک گفت:«اگر نتوانیم برابری را برای گروهی تضمین کنیم، در تضمین آن برای همه افراد شکست می‌خوریم.

مضمونی که امسال برای روز جهانی «مبارزه با همجنس‌گراهراسی، ترنس‌هراسی و دوجنس‌گراهراسی» انتخاب شده «هیچ‌کس عقب نمی‌ماند: برابری، آزادی و عدالت برای همه» است.

در این روز که به مناسبت تصمیم سال ۱۹۹۰ سازمان بهداشت جهانی برای حذف همجنس‌گرایی از فهرست «اختلالات روانی» ایجاد شده است، هر سال برنامه‌هایی در سراسر جهان برای پایان دادن به تبعیض و خشونت علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی برگزار می‌شود.

سیاست‌گذاران، رهبران، رسانه‌ها و عموم مردم در این روز برای رسیدگی به نیاز فوری به مبارزه با خشونت و تبعیض علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی و ایجاد جوامعی فراگیر و غنی شده با تنوع آنها، فراخوانده می‌شوند.

۶۱ کشور عضو سازمان ملل متحد، روابط با همجنس‌ را چه بر اساس قانون و چه در عمل جرم‌انگاری می‌کنند و دست‌کم ۵۹ کشور در زمینه آزادی بیان در رابطه با مسائل جنسی و تنوع جنسیتی محدودیت‌هایی دارند.

تا به امروز، ۱۶ کشور عضو سازمان ملل در سطح ملی ممنوعیت‌هایی را برای آنچه به اصطلاح «درمان برای تبدیل» می‌خوانند اعمال کرده‌اند و ۹کشور نیز محدودیت‌هایی سراسری در مداخلات غیرضروری برای جوانان بیناجنس یا اینترسکس وضع کرده‌اند.

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی «مبارزه با همجنس‌گراهراسی، ترنس‌هراسی و دوجنس‌گراهراسی» تأکید کردند که تبعیض سیستماتیک، تهدید و تجربه مستقیم خشونت برای بسیاری در سرتاسر جهان یک واقعیت است، و تحقق حقوق بشر آنها را در شرایطی که افراد اقلیت جنسی و جنسیتی با خطر کشته شدن از جمله از طریق اعدام‌های خودسرانه مورد تأیید حکومت در برخی کشورها مواجه هستند، تضعیف می‌کند.

در این بیانیه آمده است که اعمال محدودیت‌های ابراز عمومی هویت، به‌ویژه در شرایطی که فضای جامعه مدنی نیز محدود است، به ایجاد محیطی می‌انجامد که در آن خشونت و تبعیض صورت می‌گیرد و مجازاتی نیز ندارد.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گویند افرادی که از نظر اجتماعی و اقتصادی بر اساس گرایش جنسی و هویت جنسیتی خود به حاشیه رانده شده‌اند به احتمال زیاد آسیب پذیری‌های خاصی را تجربه می‌کنند که بی خانمانی، فقر، قرار گرفتن در معرض آلودگی، تخریب محیط زیست و اثرات آب و هوا و سموم از جمله آنها است.

شورای اتحادیه اروپا هم بیانیه‌ای منتشر کرده و گفته است که همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گرا‌‌هراسی و ترنس‌هراسی در اتحادیه اروپا جایی ندارند.

در این بیانیه تأکید شده است که برای اطمینان حاصل کردن از اینکه هیچ‌کس عقب نماند، باید بر مبارزه با نابرابری‌ها و شکل‌های مختلف تبعیض تمرکز کرد.

شورای اتحادیه اروپا می‌گوید برابری، آزادی و عدالت باید برای همه بدون توجه به گرایش جنسی و هویت جنسیتی واقعی و یا مفروض‌ آنها اعمال شود.

اتحادیه اروپا از دولت‌ها در سراسر جهان خواسته است تا قوانین تبعیض‌آمیز خود را لغو کنند، برای مقابله و حذف جرایم ناشی از نفرت و سخنان تنفرآمیز اقدام کرده و از هرگونه خشونت علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی جلوگیری کنند، و در راستای برداشتن موانع ساختاری و نهادی که مشارکت این افراد را در تصمیم‌گیری‌ها و فرآیندهای سیاسی محدود می‌کنند گام بردارند.

از سال ۲۰۱۹، یازده کشور برابری ازدواج را قانونی کرده‌اند.

در ایران، اقلیت‌های جنسی و جنسیتی با تبعیض‌‌ها و موانع متعددی روبرو هستند.

قتل‌های ناموسی، بازداشت‌های خودسرانه و صدور احکام سنگین همچون زندان، شلاق و اعدام برای اعضای این جامعه در بیش از ۴۰ سال گذشته از سوی جمهوری اسلامی ایران، درکنار دیگر قوانین ناقض حقوق‌بشر حکومت اسلامی در ایران فضا را بر جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی تنگ کرده است

چندی پیش، سخنگوی شورای شهر تهران گفت که «باید فضایی برای حضور ترنس‌ها و دیگر افراد در نظر گرفته شود.»

علیرضا نادعلی افزود که آنها نباید در چهارراه ولیعصر که پرترددترین چهارراه کشور است تردد کنند.

فضای خفقانی که جمهوری اسلامی در طول این سال‌ها برای اقلیت‌های جنسی و جنسیتی ایجاد کرده است هزاران نفر از اعضای این جامعه را از ایران کوچ داده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG