لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۱

جو بایدن: «هزینه‌های بیشتری» را بر عاملان خشونت علیه معترضان ایرانی اعمال می‌کنیم


جو بایدن - آرشیو
جو بایدن - آرشیو

جو بایدن می‌گوید ایالات متحده مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی ایران، مانند پلیس امنیت اخلاقی، را که مسئول اعمال خشونت و سرکوب جامعه مدنی هستند، پاسخگو می‌کند.

جو بایدن روز سه‌شنبه با انتشار توییتی گفت که آمریکا همین هفته «هزینه‌های بیشتری» را بر عاملان خشونت علیه معترضان ایرانی اعمال می‌کند و به حمایت از حقوق ایرانیان برای اعتراض آزادانه ادامه می‌دهد.

رئیس جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه نیز با انتشار بیانیه‌ای در این رابطه از گزارش‌های تشدید سرکوب خشونت آمیز معترضان مسالمت‌آمیز در ایران ابراز نگرانی کرد.

او جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که چندین دهه «آزادی‌های اساسی را از مردم خود سلب کرده و با زور و خشونت، آرزوهای نسل‌های متوالی را سرکوب کرده است.»

جو بایدن همچنین اعلام کرد: «دانشجویان و زنان معترض، خواهان حقوق برابر و کرامت انسانی اولیه خود و اصول عادلانه و جهانی هستند که اساس منشور سازمان ملل و اعلامیه جهانی حقوق بشر است.»

رئیس جمهوری آمریکا در این بیانیه گفت: «ایالات متحده در کنار زنان و شهروندان ایرانی که با شجاعت خود به جهان الهام می‌بخشند می‌ایستد.»

جو بایدن در ادامه بیانیه خود اعلام کرد که ایالات متحده دسترسی ایرانیان به اینترنت را از طریق دسترسی بیشتر به سرویس‌های ایمن و خارجی، تسهیل خواهد کرد.

جو بایدن از اولین رهبران جهان بود که هم‌زمان با آغاز اعتراضات در ایران به از معترضان حمایت کرد و در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز گفت آمریکا در کنار معترضان ایرانی ایستاده است.

دور جدید اعتراضات از حدود دو هفته پیش آغاز شده و به همه استان‌های ایران گسترش یافته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شد، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG