لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۹

تأسیس دفتر ارتباط با گروههای مذهبی


اسلام تا حد بسیاری از سوی تندروانی که اصول و اعتقادات اسلامی را منحرف کرده اند، به سرقت برده شده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، شان کیسی استاد دانشگاه در رشته اخلاق مسیحیت را به عنوان اولین مدیر «دفتر ارتباط با گروه های مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا» منصوب کرد.

تأسیس این دفتر جدید در اصل از نظریات هیلری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، سرچشمه گرفته است. وی می گفت بسیار مهم است تا با گروه های مذهبی ارتباط بر قرار کنیم. در سال ۲۰۰۹ میلادی، که خانم کلینتون از پاکستان دیدن می کرد، با بازدید از معبد صوفیان نسبت به اعتقادات آنها ادای احترام کرد.

روز چهارشنبه هفتم اوت در مراسم تأسیس دفتر ارتباط با گروهای مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا، آقای کری در پیروی از اقدامات خانم کلینتون گفت که اخیراً وی با ملک عبدالله، پادشاه اردن دیدار کرده است. آقای کری به نقل از ملک عبدالله گفت که اسلام تا حد بسیاری از سوی تندروانی که اصول و اعتقادات اسلامی را منحرف کرده اند، به سرقت برده شده است. آقای کری گفت: «به اعتقاد من، ما باید بپذیریم که از اهمیت و تأثیرات جهانی مذهب غفلت کرده ایم .»

آقای کری کیسی را برگزید تا این دفتر جدید ارتباط با گروه های مذهبی را اداره کند. آقای کری گفت: «همانطور که رهبران مذهبی و گروهای فرقه ای از نقش عمده ای در جوامع خود برخوردار هستند، از نفوذ و نقش عمده ای در تدوین سیاست های خارجی آمریکا نیز برخوردارند. برای آمریکا بسیار حیاتی است تا آنها را به درستی درک کند، و با آنها در زمینه های دیپلماسی و تلاشهای سازنده خود همکاری کند.»

زمانی که جرج دبلیو بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، دفاتر مذهبی در سایر وزارتخانه های آمریکا تأسیس کرد با جنجال و انتقادات شدیدی روبرو شد. اکنون نیز نگرانی هائی وجود دارد که دفتر جدید روابط با گروهای مذهبی نیز جدائی مذهب از دولت را به زیر سوال ببرد.

آقای کری متعهد شده است که این دفتر را بر اساس مفاد قانون اساسی آمریکا اداره خواهد کرد. در همین ارتباط کری می گوید: «کاری که ما انجام می دهیم بر این اساس است که بتوانیم، برای بهتر شدن، راهی پیدا کنیم تا در تلاشهایمان از اعتقادات خود یاری بگیریم . این کار می تواند انجام شود بدون آنکه به هیچ وجه اصل جدائی مذهب از سیاست را نقض کند. »
آقای کیسی، اولین رئیس دفتر روابط مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت که با دفتر آزادی بِین المللی مذاهب وزارت امور خارجه، که از سوء رفتار با گروه های مذهبی را نظارت می کند، از نزدیک همکاری خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG