لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

حکم دادگاه آمريکا در مورد آگهی ضد مسلمانان در مترو واشنگتن


به حکم دادگاهی در آمريکا، مقام های مترو پايتخت حق ندارند از انتشار يک آگهی ضد مسلمانان جلوگيری کنند.

مقام های متروی شهر واشنگتن، پايتخت آمريکا، ابراز نگرانی کرده بودند که انتشار اگهی که در آن مسلمانان وحشی توصيف شده اند، منجر به خشونت شود.

کارشناسان قضائی آمريکا تاکيد دارند، قانون اساسی کشور اجازه نمی دهد آزادی بيان شهروندان آمريکايی نقض شود حتی اگر سخنان ابراز شده، توهين آميز باشد.

مقام های مترو شهر واشنگتن ابراز نگرانی کرده اند که انتشار اين آگهی، به ويژه با توجه به حمله ای که ماه گذشته به سفارت آمريکا در ليبی شد، ممکن است منجر به خشونت شود. پيام آگهی اين است: در هر نبردی بين انسان متمدن و وحشی، هميشه از انسان متمدن حمايت کنيد. حمايت از اسرائيل. شکست جهاد.

جهاد برای عرب های مسلمان عمدتاً به معنای کشمکش معنوی و درونی است، اما شبه نظاميان اسلامگرا در کشورهای مختلف، نبردهای مسلحانه خود را جهاد می خوانند.

نهاد عواد رييس «شورای روابط اسلامی آمريکا» می گويد: تا حالا، اکثريت عمده ای که اين آگهی را ديده اند پيام تعصب و نفرت اين آگهی و مسئولانش را محکوم کرده اند.

هزينه اين تبليغ توسط «جنبش دفاع از آزادی آمريکا» يا «اِی اِف دی آی» پرداخت شده که يک گروه مدافع اسراييل است. اين گروه می گويد هدفش مقابله با اسلامی شدن آمريکا است. دو گروه مدافع حقوق مدنی در آمريکا، «اِی اِف دی آی» را در فهرست گروه های ترويج دهنده نفرت قرار داده اند. پيش تر «اِی اِف دی آی» آگهی خود را در متروی نيويورک منتشر کرده بود. پملا گلر، مدير اين گروه، می گويد خشونت های اخير، دليلی برای تعويق انتشار آگهی نيست.

مقام های مترو پايتخت آمريکا می گويند، با انتشار اين آگهی، اف-بی، آی، پليس فدرال آمريکا در مورد تهديدهای احتمالی تحقيق خواهد کرد. اين در حالی است که تاکنون خشونتی در اين رابطه گزارش نشده است.

بينا استندلی مدير «اتحاديه آزادی های مدنی آمريکا» در واشنگتن دی-سی، می گويد: نگرانی در مورد خشونت احتمالی نمی تواند دليلی برای نقض آزادی بيان باشد. در اين کشور پاسخ سخنان توهين آميز، سخن بيشتر برای مقابله با آن است. پاسخ به آگهی که در متروی واشنگتن گذاشته شده، آگهی ديگری در مخالفت با اين سخنان ترويج دهنده نفرت است.

نهاد عواد رييس «شورای روابط اسلامی آمريکا» می گويد: قرار است بزودی چند گروه مدافع حقوق مسلمانان آگهی هايی را در ايستگاه های متروی مختلف منتشر کنند.
XS
SM
MD
LG