لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۷

آلمان سه گروه اسلامی افراطی را ممنوع می کند


مقامات آلمان فعالیت های سه گروه اسلامگرای محافظه کار افراطی را ممنوع ساخته اند.

اسوشیتد پرس به نقل ازرییس سازمان اطلاعات داخلی آلمان می گوید پلیس بامداد چهارشنبه به 21 آپارتمان ویک سالن تجمع متعلق به سه گروه، که به تعبیرمحافظه کارانه سلفی ازاسلام پای بند هستند، حمله کرد.

او گفت گروه ها اکثرا دراستخدام افراد، جمع آوری پول وتبلیغات درگیربوده اند، ازجمله تهیه ویدیوها ودیگرمطالب اینترنتی که مردم را به جنگ علیه کسانی که به نگرش آنها ازاسلام معتقد نیستند، ترغیب می کند.

به گفته رییس سازمان اطلاعات داخلی آلمان، این سازمان ها با حق اساسی آزادی مذهب، با مسیحیان وپیروان مذاهب دیگر،از جمله شیعیان مخالف هستند.

اوگفت برای مثال، ویدیوها ومطالب یکی ازگروه ها دریوتیوب و فیس بوک یک آلمانی را تحریک کرد درسال 2011 دوخلبان آمریکایی را درفرودگاه فرانکفورت بکشد ودونفردیگررا مجروح کند. اوسال پیش به حبس ابد محکوم شد.

درگزارش آسوشیتد پرس گفته می شود جنبش سلفی درآلمان بسرعت روبه گسترش بوده است، هم مسلمانا ن را جذب می کند و هم پیروان مذاهب دیگر، به ویژه مردان بین 20 و 30 سال را به اسلام می کشاند. درسال 2011 حدود 3800 سلفی برای مقامات امنیتی شناخته شده بودند، این رقم اینک حدود 4500 نفر است.

به گفته یک مقام امنیتی، حدود 70 درصد آلمانی ها و 30 درصد غیرآلمانی ها ازکشورهای دیگراز جمله ترکیه، مراکش وبوسنی آمده اند. حدود یک چهارم مسلمان شده اند.

گزارش آسوشیتد پرس حاکی است آنها از 2010 ازنزدیک زیر نظر بوده اند، اما نظارت سال پیش درپی زدوخورد با پلیس دربن درجریان تظاهرات یک گروه راست افراطی بیشتر شد.

درپی آن حادثه، یک تروریست شناخته شده متولد آلمان که اینک درمنطقه مرزی پاکستان با افغانستان بسرمی برد، ازسلفی ها در آلمان خواست اعضای گروه و نیزکارمندان مجله اشپیگل را بکشند.

تابستان گذشته وزیرکشورآلمان یک سازمان سلفی را ممنوع ساخت. او گفت اقدام روزچهارشنبه برای گسترش آن ممنوعیت باید علامتی روشن علیه کسانی که به خشونت متوسل می شوند، دیده شود.
XS
SM
MD
LG