لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

کشاورزان برزیلی به فنجان های قهوه در جهان چشم دوخته اند


کیسه های دانه قهوه در انبار یک عمده فروشی در برزیل
کیسه های دانه قهوه در انبار یک عمده فروشی در برزیل

برزیل بزرگترین تولید کننده قهوه در جهان است. اکنون، برخی کشاورزان برزیلی می خواهند کشورشان را به عنوان تولیدکننده بهترین قهوه جهان نیز به همگان بشناسانند. مزارع قهوه در استان سائوپائولو نمونه ای است برای نشان دادن این که کشاورزان چگونه برای ارضاء انتظارات روزافزون قهوه دوستان، تلاش می کنند.

آخرین فصل برداشت محصول در مزرعه «گارسا» واقع در جنوب برزیل، فرا رسیده است. حوزه رناتو سرا، کشاورز صاحب این مزرعه می گوید: «این آخرین برداشت محصول امسال است».

دانه های قهوه برزیلی، پس از برداشت و پیش از آن که پرورانده شوند، سه روز در آفتاب خشک می شوند. آخرین دانه هایی که اغلب از پای درختان جمع آوری می شوند، ارزان تر هستند.

آقای سرا در مرزعه اش دانه های مرغوب قهوه نیز عمل می آورد و مانند دیگر کشاورزان به دنبال تولید محصول خوب بیشتر است و به همین جهت، هر ساله شماری درخت جوان را جایگزین درختان قدیمی تر می کند. درختانی که در مقابل آفت ها مقاوم تر هستند و دانه های بیشتری می دهند.

با افزایش تقاضا، قیمت جهانی قهوه امسال بالا رفته است و کشاورزان از این مسئله سود می برند.

علاوه بر این، صنعت قهوه برزیل، امسال شکوفایی مضاعف داشت زیرا کارشناسان اقتصادی آمریکایی برزیل را به گروه کشورهای تولیدکننده قهوه جهان افزودند که محصولاتشان در بازارها به خوبی خرید و فروش می شود. روندی که فرصت های سودآوری بیشتر، البته همراه با دشواری را برای کشاورزان برزیلی فراهم کرده است.

حوزه رناتو سرا، کشاورز قهوه می گوید: «این روزها همه محصول مرغوب می خواهند. مردم دانه های قهوه رسیده و با کیفیت می خواهند که از روی زمین جمع نشده باشد و می خواهند که قهوه شان خوش طعم و خوش عطر باشد».

یک زوج کشاورز برزیلی که کارهای پردرآمد قبلی خود در امور مالی را رها کرده و به مزرعه پدری برگشته اند تا قهوه تولید کنند، می گویند: «اگر ما بتوانیم قهوه برزیل را به عنوان محصولی به جهان معرفی کنیم که در یک منطقه معروف و خوشنام پرورش قهوه و با روش هایی تولید می شود که کمترین آسیب را به محیط زیست می زند، موفق خواهیم شد تا محصولات خود را با قیمت بالاتری بفروشیم».

نسل جدید کشاورزان برزیلی قصد دارند از جدیدترین فناوریهای کشاورزی استفاده کنند. آنان قصد دارند به جای استفاده از آب باران، از برنامه های مناسب آبیاری و کوددهی بهره بگیرند. آنان همچنین در حال تحقیق درباره روش های کشاورزی ارگانیک هستند. اجرای این برنامه ها پر هزینه تر از کشاورزی سنتی است اما در عمل بازدهی و سود بیشتری دارد.

اکنون پرسش این است که آیا قیمت ها تا سه سال آینده که محصولات مزراع جدید وارد بازار می شود، همچنان بالا خواهد بود؟ کشاورزان می گویند به آینده قهوه برزیل خوش بین هستند.
آقای سرا می گوید تنها راه بقا در این بازار، تولید بیشتر و بیشتر قهوه مرغوب است.
در برزیل، بذرهای چنین تغییری، در حال رشد است.

XS
SM
MD
LG