لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۳

مذاکرات صلح سوران به تعویق افتاد


دور دوم مذاکرات صلح سودان جنوبی به خاطر اختلاف برسر تعیین طرف های مذاکره به تاخیر افتاد.

دولت سودان جنوبی می گوید اگر گروهی از رهبران سیاسی ارشد پیشین، که دولت آن ها را در نبردی در ماه دسامبر زندانی کرده، بخواهند در دور سوم مذاکرات صلح شرکت کنند، در روند صلح شرکت نخواهد کرد.

دنگ الور، وزیر پیشین و زندانی سیاسی، می گوید بدون این گروه اختلاف های سیاسی در دولت جوبا که به جنگ سرعت داده باقی می ماند و صلحی درکار نخواهد بود.

پس از بیش از سه ماه جنگ، تنها دستاورد روند صلح آتش بسی بوده که بارها از ماه ژانویه تاکنون نقض شده است.

دیپلمات های بین المللی اکنون به آستانه صبر خود رسیده اند و این هفته به همه طرف ها هشدار دادند که کسانی که مانع مذاکرات شوند عواقب آن را خواهند دید.

ژنرال تابان دنگ گای، رهبر مخالفان در مذاکرات، که به ریک ماچار، معاون پیشین رئیس جمهور وفادار است، می گوید برخلاف دولت خواستار مذاکره با همه طرف هاست.
همچنین گروه های مدنی در ماه جاری برای مذاکره درباره این که بتوانند در مذاکرات گنجانده شوند وارد ادیس ابابا شدند.

لونا جیمز که رهبری یک گروه حمایت از زنان سودان جنوبی را برعهده دارد می گوید مردم از جنگ ها بسیار آسیب دیده اند و حق دارند برای توقف جنگ صدای خود را به گوش ها برسانند.

جنگ هزاران تن را در این کشور به هلاکت رسانده است، صدها هزار نفر از مردم بی خانمان شده اند و هشدارهایی در مورد بروز یک قحطی شدید وجود دارد، مگر آن که کشاورزان از بازگشت به خانه و مزرعه خود احساس امنیت کرده به کشت و زرع بپردازند.
XS
SM
MD
LG