لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

سریچند هندوجا میلیاردر هندی الاصل درگذشت


سریچند هندوجا - آرشیو
سریچند هندوجا - آرشیو

میلیاردر هندی الاصل «سریچند هندوجا»، و بزرگ ثروتمندترین خانواده بریتانیا، در ۸۷ سالگی درگذشت. مرگ او را دخترانش روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند.

هندوجا از بیماری زوال عقل رنج می‌برد و خانواده‌اش می‌گویند که «امروز صبح با آرامش درگذشت.»

‌او در کراچی و زمانی که بخشی از هند بود، به دنیا آمد. او رئیس یک گروه تجاری بود که مالک شرکت‌های سهامی عام در هند است که با حوزه‌های بانکی، مواد شیمیایی، نرم‌افزار و خودروهای تجاری سر و کار دارند.

هندوجا و برادر کوچکترش گوپیچاند، ۸۳ ساله، در سال ۲۰۲۲ برای چهارمین دفعه در صدر فهرست ثروتمندان نشریه ساندی تایمز قرار گرفتند.

به نوشته رویترز، تخمین زده می‌شود که دارایی خالص آنها ۲۸.۵ میلیارد پوند (معادل ۳۶ میلیارد دلار) بوده است که شامل املاکی به ارزش میلیون‌ها پوند در مرکز لندن می‌شود.

دخترانش گفتند که او افق دیدی در صنعت و تجارت، و امور بشردوستانه داشت و بر زندگی افراد بی‌شماری اثر گذاشت و «ما برای همیشه سپاسگزار زمانی که با او سپری کردیم هستیم.»

پارماناند دیپچند هندوجا، پدر سریچند هندوجا، شرکت «گروه هندوجا» را که ۲۰۰هزار کارمند در بیش از ۳۰ کشور دنیا استخدام کرده است سال ۱۹۱۴ بنیانگذاری کرد. او در کار تجارت فرش و میوه خشک از ایران بود. پسرانش در دهه ۱۹۷۰ تجارتشان را به بریتانیا منتقل کردند.

XS
SM
MD
LG