لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۶

نخست وزیر اسپانیا: پارلمان کاتالونیا از ۱۷ ژانویه فعالیت خود را آغاز کند


ماریانو راخوی نسختی وزیر اسپانیا
ماریانو راخوی نسختی وزیر اسپانیا

در نخستین گام برای ازرسرگیری کار دولت منطقه‌ای کاتالونیا پس از اعلام غیرقانونی استقلال از اسپانیا، نخست وزیر آن کشور اروپایی روز جمعه گفت پارلمان کاتالونیا باید از روز ۱۷ ژانویه فعالیت خود را آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماریانو راخوی در سخنانی به مناسب پایان سال گفت «امیدوارم هر چه زودتر در کاتالونیا دولتی داشته باشیم که آماده گفت‌وگو باشد و متعلق به همه کاتالن‌ها باشد، نه فقط نیمی از آنها.»

این اظهارات نخست وزیر اسپانیا پس از انتخابات پارلمانی ۲۱ دسامبر در کاتالونیا بیان می‌شود، که او امیدوار است بتواند جنبش استقلال طلبی را سرکوب و به مهمترین بحران سیاسی کشور در چند دهه پیش پایان دهد.

پس از همه پرسی استقلال اول اکتبر به رغم آن که مادرید آن را خلاف قانون اساسی خوانده بود، دولت محلی و پارلمان کاتالونیا از سوی دولت مرکزی منحل و انتخابات جدید پارلمان برای تشکیل دولت برگزار شد.

با توجه به این که احزاب جدایی طلب دوباره اکثریت را در پارلمان منطقه‌ای کاتالونیا به دست آورده‌اند، هر چند اکثریتی شکننده، اما انتظار می‌رود پارلمان جدید برای تشکیل دولت کار دشواری پیش رو داشته باشد.

رهبران احزاب جدایی طلب کاتالونیا پس از آن موفقیت درخواست گفت‌وگو با دولت مرکزی را مطرح کردند که نخست وزیر اسپانیا، با بیان این که جدایی طلبان تنها دو کرسی بیشتر دارند، درخواست آنها را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG