لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

پادشاه اسپانیا به نفع پسرش کناره گیری می کند


عکس آرشیوی از خوآن کارلوس پادشاه اسپانیا در کنار پسرش شاهزاده فلیپه و نوه اش لئونور
عکس آرشیوی از خوآن کارلوس پادشاه اسپانیا در کنار پسرش شاهزاده فلیپه و نوه اش لئونور

به نظر می رسد ضعف جسمانی عامل تصمیم پادشاه ۷۶ ساله اسپانیا به کناره گیری است.

خوآن کارلوس، پادشاه اسپانیا از سلطنت کناره گیری می کند تا پسرش شاهزاده فلیپه جانشین او شود.

ماریانو راهوی نخست وزیر اسپانیا روز دوشنبه کناره گیری خوآن کارلوس را در تلویزیون ملی آن کشور اعلام کرد.

پادشاه ۷۶ ساله اسپانیا در دو سال اخیر تحت پنج عمل جراحی قرار گرفته و از لحاظ جسمانی ضعیف شده است. به گفته آقای راهوی، کناره گیری پادشاه اسپانیا دلایل شخصی دارد. اما دقیقاً مشخص نیست چه وقت تخت سلطنت را به پسرش فلیپه واگذار می کند.

شاهزاده فلیپه که اینک ۴۶ سال دارد، از سال گذشته در مراسم تشریفاتی کشور نقش های مهمتری برعهده گرفته است.

به گفته آقای راهوی، کابینه اسپانیا به زودی برای انتقال قدرت به پرنس فلیپه تشکیل جلسه می دهد. وی به عنوان فلیپه ششم تاجگذاری خواهد کرد.

خوان کارلوس در سال ۱۹۷۵ با مرگ ژنرال فرانکو دیکتاتور اسپانیا روی کار آمد و بعد از ۴۴ سال بار دیگر حکومت پادشاهی را در کشور برقرار کرد. وی در تاریخ مدرن اسپانیا بیش از یک چهره نمادین نقش داشت، و گذار کشور از دیکتاتوری به دموکراسی را تحقق بخشید. تحت نظارت او، نظام کشور به سلطنت پارلمانی تغییر یافت و قانون اساسی جدیدی تدوین شد که در سال ۱۹۷۸ (۱۳۵۷) در یک همه پرسی به تصویب رسید.

تنها سه سال بعد از تثبیت اوضاع کشور، خوآن کارلوس یک کودتای نظامی علیه دولت را خنثی کرد. در جریان کودتا سربازان به پارلمان اسپانیا حمله کردند و با گشودن آتش به روی نمایندگان مردم، آنها را چندین ساعت در گروگان خود نگه داشتند. پادشاه اسپانیا در سخنانی که از تلویزیون پخش شد از مردم خواست تا از دولت دموکراتیک حمایت کنند؛ و با این کار تلاش کودتاگران را خنثی کرد.

با این حال، رسوایی های مالی خانوادگی در سال های اخیر از محبوبیت خوآن کارلوس در میان مردم کاسته است. در همین حال، پرنس فلیپه روز به روز محبوبیت بیشتری کسب می کند. نظرسنجی های اخیر نشان می دهد ۶۶% مردم اسپانیا بر این باورند که روی کار آمدن فلیپه می تواند اعتبار کشور را بالا ببرد.

پرنس فلیپه سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۳) با یک مجری برنامه های تلویزیونی به نام لتیسیا اوریتس ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو دختر است. خانم اوریتس اولین زن غیراشرافی است که به دربار اسپانیا راه یافته است.
XS
SM
MD
LG