لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

فرماندار کاتالونیا خواستار استقلال از اسپانیا شد


یازدهم سپتامبر ۲۰۱۳ - روز ملی کاتالونیا، زنجیره انسانی در مرکز بارسلون با پرچم های ایالت کاتالونیا
یازدهم سپتامبر ۲۰۱۳ - روز ملی کاتالونیا، زنجیره انسانی در مرکز بارسلون با پرچم های ایالت کاتالونیا

کاتالونیا دهه ها با دولت مرکزی اسپانیا درگیری های تلخی داشته و خواستار استقلال از آن کشور شده است.

آرتور ماس، فرماندار منطقه کاتالونیای اسپانیا از نخست وزیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است تا از درخواست استقلال این منطقه از دولت مرکزی اسپانیا پشتیبانی کنند.
آقای ماس در نامه هایی که اواخر ماه دسامبر ارسال شده و روز پنجشنبه به آگاهی عموم رسید، از کشورهای اروپایی خواست تا در باره استقلال کاتالونیا از اسپانیا رفراندومی برگزار کند. دولت راست میانه آقای ماریانو راهوی چنین اقدامی را مغایر قانون اساسی خوانده و گفته اجازه این کار را نخواهد داد.
احتمال می رود تلاش کاتالونیا برای استقلال، در سال جاری میلادی بر دستور کار سیاسی اسپانیا سایه افکند. اسپانیا به کندی از گرداب رکود اقتصادی خارج می شود و سال آینده صحنه انتخابات عمومی خواهد بود.
در نامه بیستم ماه دسامبر آرتور ماس به آنگلا مرکل – صدراعظم آلمان، که بعداً روی وبسایت آقای ماس منتشر شد و یکی از ۲۷ نامه ای است که برای رهبران اروپایی نوشته – آمده است:
«برخلاف برخی گزارش ها، گزینه های حقوقی ای در قانون اساسی اسپانیا وجود دارد که اجازه برگزاری همه پرسی در کاتالونیا را می دهد. یقین دارم در مورد پیشبرد روند صلح آمیز، دموکراتیک، شفاف، و اروپایی که من و اکثریت عظیم مردم کاتالونیا کاملاً به آن پایبندیم، می توانم روی شما حساب کنم.»

هر چند استقلال اسکاتلند از بریتانیا قرار است امسال به رأی گذاشته شود، آقای ماس در نامه اش به وضعیت مشابه بریتانیا هیچ اشاره ای نکرد.
کمپین بین المللی آقای ماس علاوه بر برآشفتن دولت مرکزی اسپانیا، هدف تاکتیکی دیگری را هم دنبال می کند، و حزب حاکم کاتالونیا و گروههای مدافع حقوق شهروندان چشم دارند که در نهایت، درخواستشان احتمالاً در یک دادگاه بین المللی مطرح شود.
در حالی که نشانه ای از نزدیک شدن ماریانو راهوی و آرتور ماس به یک مذاکره سیاسی به چشم نمی خورد، انتظار می رود آقای راهوی از پارلمان و دیوانعالی کشور اسپانیا بخواهد تا جلوی هر اقدامی برای برگزاری همه پرسی را بگیرند.
در این صورت، ممکن است آقای ماس خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شود؛ انتخاباتی که بنا به نظرسنجی ها، برنده آن به احتمال زیاد حزب چپگرای جمهوریخواه کاتالونیا خواهد بود. رهبران حزب چپگرای جمهوریخواه می گویند اگر لازم شود درخواست همه پرسی را به یک دادگاه بین المللی ارجاع خواهند داد.

دولت منطقه ای کاتالونیا در ماه دسامبر سوای ارسال نامه به رهبران اتحادیه اروپا، در یادداشت های غیررسمی به سران ۴۵ کشور، فهرستی از جاذبه های کاتالونیا را، به عنوان یک کشور صادرکننده در قلب اتحادیه اروپا – که قصد دارد یکی از اعضای آن باقی بماند، فرستاد.
نظرسنجی ها در مورد حمایت از استقلال منطقه کاتالونیا آمارهای مختلفی نشان می دهد، از جمله یکی از آخرین نظرسنجی ها حاکی از آن است که تنها ۳۵ درصد از مردم به جدایی کامل از اسپانیا رأی خواهند داد؛ اما بر اساس نظرسنجی های دیگر شمار حامیان این طرح نزدیک به ۵۰ درصد است.
اما نظرسنجی ها نشان داده است که کاتالان ها خواستار حق تصمیم گیری هستند و اعتقاد دارند که آقای راهوی باید اجازه رأی گیری بدهد.
از سال ۲۰۰۶ که براساس همه ‌پرسی، کاتالونیا به یک بخش خودمختار تبدیل شد، در مورد قوانین مهاجرتی، درآمدهای مالیاتی، و کنترل مرزهای زمینی و هوایی از دولت مرکزی استقلال بیشتری پیدا کرد.
XS
SM
MD
LG