لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۷

پرتاب ماهواره تایلندی به فضا با موشک فالکون اسپیس اکس


ماهواره تایکام- ۶ دومین ماهواره ای است که توسط شرکت تکنولوژی اکتشافات فضایی – موسوم به اسپیس اکس در یکماه اخیر به فضا پرتاب شده است.

یک موشک فالکون- ۹ از پایگاه نیوری هوایی آمریکا در کیپ کاناورال – فلوریدا رهسپار سفر اکتشافی به فضا شد. برنامه این موشک قرار دادن یک سفینه ارتباطات بازرگانی در مدار برای شرکت ماهواره ای تایلند به نام تایکام است.

این موشک ۶۸ متری در ساعت پنج و شش دقیقه بامداد دوشنبه به وقت محلی از زمین بلند شد تا آسمان ها را بشکافد و خود را به مقصد که ۸۸،۵۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین قرار دارد برساند. مسافتی که موشک فالکون در این سفر می پیماید یک چهارم فاصله زمین با کره ماه است.

ماهواره تایکام- ۶ در مقصد رها می شود تا در فاصله ۳۵،۸۸۸ کیلومتری زمین متوقف گردد و زاویه اش را از مدارتغییر دهد تا بتواند به طور دائم خدمات تلویزیون دیجیتالی با کیفیت و وضوح بالا به مشتریان در تایلند و مناطق اطراف عرضه کند.

وبسایت تایکام می نویسد این ماهواره که توسط شرکت اوربیتال ساینس در ایالت ویرجینیای آمریکا ساخته شده، مجهز به دیگر سیستم های ارتباطی برای مشتریان در کشورهای جنوب آسیا و آفریقا – از جمله ماداگاسکار نیز هست.

ساخت ماهواره تایکام- ۶ و پرتاب آن به فضا در حدود ۱۶۰ میلیون دلار برای آن شرکت هزینه دربر داشت. شرکت تایکام می گوید تا به حال، نزدیک به دو سوم ظرفیت ماهواره به فروش رفته است.

پرتاب ماهواره در روز دوشنبه دومین اقدام شرکت تکنولوژی اکتشافات فضایی – موسوم به اسپیس اکس در یکماه اخیر بود.

در ماه دسامبر، شرکت اسپیس اکس متعلق به الون ماسک – که در کالیفرنیا مستقر است – نخستین ماهواره تجاری خود را به فضا پرتاب کرد. بر اساس پژوهش گروه تجاری انجمن صنایع ماهواره انتظار می رود صنایع پرتاب ماهواره های تجاری به فضا سالی ۶.۵ میلیارد دلار برای اسپیس اکس درآمد ایجاد کند.
XS
SM
MD
LG