لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

کره جنوبی برای اولین بار ماهواره به فضا فرستاد


کره جنوبی برای اولین بار با فرستادن موفقیت آمیز یک ماهواره به فضا از خاک خود، به باشگاهی انحصاری پیوست که فقط ۱۲ کشور دیگر تاکنون وارد آن شده اند.

شکست های قبلی کره جنوبی در فرستادن بی نقص ماهواره به فضا موجب شده بود کره شمالی به رغم فقیر بودنش بتواند به رقیبی فضایی برای کره جنوبی مبدل شود.

تلاش های کره حنوبی برای فرستادن ماهواره به فضا در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ به سبب بروز نقص در عایق های حرارتی، که مانع از جدا شدن به موقع ماهواره از راکت بالابرنده آن می شد، به شکست منجر شده بود.

اما این بار به نظر می رسد همه چیز طبق برنامه پیش می رود، و راکت حامل ماهواره، که نخستین بخش موتورهای بالابرنده آن ساخت روسیه است، با موفقیت از ایستگاه فضایی نارو واقع در ۴۵۰ کیلومتری سئول راهی فضا شد.

عمر این ماهواره ۱۰۰ کیلوگرمی، که بیشتر جنبه نمادین دارد، حدود یک سال است، اما انتظار می رود در همین مدت آزمایش هائی را به انجام برساند که با ساطع کردن اشعه های لیزری ارتباط دارد.

به گفته لی جو- هو، وزیر علوم کره جنوبی این ماهواره اکنون در مدار زمین می چرخد.

وزیر علوم کره حنوبی در مجموع این ماموریت فضائی را موفقیت آمیز توصیف کرد.
وی گفت نتیجه تلاش هائی که از دو ماموریت قبلی به عمل آمد دلسرد کننده نبود بلکه به انگیزه ای قوی تر برای رسیدن به موفقیت در تلاش جاری منجر شد.

مقامات می گویند انتظار می رود فردا، پنجشنبه، معلوم شود آیا ماهواره کاملا طبق برنامه عمل می کند یا نه.

پرتاب موفقیت آمیز امروز، به معیاری برای سنجش غرور و افتخار ملی در این کشور آسیایی دارای چهارمین اقتصاد بزرگ جهان مبدل شده است.

کره جنوبی برغم برخورداری از شهرتی معتبر در ساخت تجهیزات و لوازم الکترونیک، و پیشرفتی عمده در صنایع اتوموبیل و کشتی تاکنون نتوانسته بود نظیر رقیبان اقتصادی اش، شامل چین و ژاپن، ماهواره ای را از خاک خود به فضا بفرستد.

جامعه بین المللی اقدام کره شمالی در مستقر ساختن ماهواره در مدار زمین را ، به عنوان اقدامی ناقض تحریم های مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد، و تلاش برای به آزمایش گذاشتن موشک های دورپرواز تقبیح و محکوم کرده است.

شورای امنیت در واکنش به این اقدام، تحریم های بیشتری را علیه کره شمالی وضع کرده است. کره شمالی مدعی است این ماهواره ای است که وضعیت کره زمین را برای مقاصدی صلح آمیزردیابی می کند.

در همین حال دانشمندان در خارج از این کشور منزوی می گویند نشانه ای نمی بینند که از مخابره علائمی از ردیابی وضعیت کره زمین توسط ماهواره حکایت داشته باشد.
XS
SM
MD
LG