لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۸

صدور دومین مجوز برای بخش خصوصی در فضا


سازمان ملی هوا - فضانوردی آمریکا (ناسا) برای دومین شرکت خصوصی، مجوز حمل بار به ایستگاه فضایی بین المللی صادر کرد.
این مأموریت در این هفته انجام می پذیرد. باین ترتیب دو شرکت «اسپیس اکسپلوریشن تکنولوژی» و «اوربیتال ساینش کورپ» عهده دار حمل بار به ایستگاه فضائی می شوند.
این ایستگاه پژوهشی فضائی یکصد میلیارد دلاری در مداری به ارتفاع ۴۰۰ کیلومتر از سطح زمین می گردد.

راکت دو مرحله ای آنتارِس (Antares) متعلّق به شرکت اوربیتال ساینس که در ماه آوریل گذشته پرواز موفقیت آمیز داشت، قراراست در ساعت ۱۰:۵۰ صبح چهارشنبه از مرکز منطقه ای آتلانتیک میانه (Mid-Atlantic Regional Space Port) در ایالت ویرجینیا به مدار زمین فرستاده شود.
راکت ۴۰ متری آنتارِس نخستین کپسول مخصوص حمل بار، موسوم به کوگنوس (Cugnus)، متعلق به شرکت اوربیتال ساینس را به ایستگاه فضائی بین المللی می رساند.

روسیه، اروپا و ژاپن هم به ایستگاه فضائی بین المللی که پروژۀ ۱۵ کشور است محموله می رسانند.

ناسا حمایت فنی از این دو شرکت خصوصی را بر عهده گرفته است، تا آنها از توان ساخت راکت های حمل کپسول های بار به ایستگاه فضائی برخوردار شوند.
ارزش قراردادهای ناسا با این دو شرکت برای حمل بار به ایستگاه فضائی بین المللی معادل ۵/۳ میلیارد دلار است.
اگر ارسال روز چهارشنبۀ راکت آنتارس با موفقیت انجام پذیرد، فضانوردان درون ایستگاه فضائی روز یکشنبه بوسیلۀ یک جراثقال فضائی، کپسول کیگنوس را از مدار زمین می گیرند و به دریچۀ مخصوص پذیرش بار برای ایستگاه فضائی وصل خواهند کرد.
پس از تخلیۀ کپسول کیگنوس، فضانوردان آن را با مواد مازاد و زباله تولید شده در فضا پر و سپس آن را از ایستگاه فضائی جدا می کنند.
بعداً کپسول کیگنوس در اتمسفر زمین خواهد سوخت.
XS
SM
MD
LG