لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۳

پرواز بمب افکن های آمریکا بر فراز شبه جزیره کره


بمب افکن های ایالات متحده بر فراز شبه جزیره کره مانور نظامی انجام داده اند. این مانور آمریکا اقدامی بازدارنده متوجه کره شمالی، و نمایشی از قدرت به نیروهای نظامی آن کشور بود.

ارتش ایالات متحده روز پنج شنبه دو بمب افکن B-2 از ایالات متحده را در پروازی بدون توقف به کره جنوبی فرستاد تا پیام صریح و آشکاری به کره شمالی داده باشد.

در بیانیه خبری ارتش ایالات متحده و اعلام این ماموریت آمده است این مانور نظامی «نمایانگر توانایی ایالات متحده برای حمله های دقیق، دوربرد و اقدام سریع است».

این بمب افکن های راهبردی به صورت مخفیانه از پایگاه هوایی وایتمن در ایالت میزوری به پرواز درآمدند و مهمات بی اثر را بر جزیره ای واقع در جنوب شرقی ساحل شبه جزیره کره ریختند و پس از آن در یک پرواز بی توقف 20 هزار کیلومتری به پایگاه اصلی خود بازگشتند.

شین این کیون، رئیس «شبکه دفاعی کره» که تشکیلاتی مرکب از کارشناسان نظامی مستقر در سئول است، می گوید این که ایالات متحده پرواز بمب افکن های B-2 را به طور آشکارا و تا حد این علنی انجام دهد، بی سابقه است.

او می گوید این اقدام ایالات متحده به معنای آن است که آمریکا زبان تحریک آمیز پیونگ یانگ را جدی تلقی می کند. بمب افکن B-2 «سلاحی است که کره شمالی از آن هراس بسیار دارد».

اوایل ماه جاری نیز نیروی هوایی ایالات متحده در مانور نظامی مشترک خود با کره جنوبی، بمب افکن های B-52 را در ماموریت های پرواز آموزشی بر فراز آسمان کره جنوبی، از پایگاه هوایی آندرسن به گوآم رستاد کرد.

هر دو بمب افکن B-2 و B-52 توانایی حمل سلاح های اتمی دارند.

خبر پرواز بمب افکن های B-2 چند ساعت پس از گفتگوی تلفنی وزرای دفاع ایالات متحده و کره جنوبی اعلام شد.

در بیانیه خبری پنتاگون آمده است چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده و کیم کوان جین، وزیر دفاع کره جنوبی در مورد تعهد راسخ ایالات متحده به ائتلاف خود با کره جنوبی «به ویژه در برهه ای که تنش ها در شبه جزیره کره شدت گرفته اند» گفتگو کردند.

جرج لیتل، سخنگوی پنتاگون نیز در پاسخ به پرسشی در مورد اقدام کره شمالی برای قطع تنها تماس نظامی با کره جنوبی گفت «این نیز یک قدم تحریک آمیز و غیرسازنده دیگری از سوی حکومت کره شمالی است. به نظر ما حکومت کره شمالی باید بر مسیر عملی و صحیح که صلح و ثبات درشبه جزیره کره است، تمرکز کند و اقدامات ستیزه جویانه و خصمانه مقامات این کشور به بهبود شرایط کمکی نمی کند».

کره شمالی همچنین خط اضطراری ویژه صلیب سرخ به روستای آتش بس پانومونجوم را به بهانه ارتباط آن با فرماندهی سازمان ملل متحد به رهبری ایالات متحده قطع کرد.

دولت کره جنوبی اعلام کرده است خط اضطراری ویژه کنترل ترافیک هوایی بین اینچیان و پیونگ یانگ هنوز فعال است.

کره جنوبی از مقامات کره شمالی خواسته است تا خط اضطراری نظامی را برقرار کند. سئول معتقد است که این مسیر ویژه به حصول اطمینان از حفظ امنیت افرادی که از کره جنوبی وارد پارک صنعتی مشترک کائسانگ می شوند، کمک می کند.
XS
SM
MD
LG