لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۶

خط اضطراری تماس نظامی میان دو کره قطع شد


با اوج گیری تنش در شبه جزیره میان دو همسایه شمالی و جنوبی، کره شمالی از قطع خط تلفن مستقیم نظامی خبر داد که آخرین راه ارتباطی باقی مانده میان این دو کشور همسایه بود.

خبرگزاری رسمی کره شمالی روز چهارشنبه گفت که مقامات این کشور با ارسال پیامی به سئول گفتند از آنجا که «ممکن است هر لحظه جنگ دربگیرد» دیگر نیازی به ارتباط نیست.

تلویزیون دولتی کره شمالی نیز این بیانیه را اعلام کرده است.

وزارت اتحاد کره جنوبی در گفت و گو با صدای آمریکا قطع تلفن مستقیم نظامی میان دو کشور را تایید کرد. کره شمالی پیشتر نیز به شکل موقت خط تلفن اضطراری مستقیم با کره جنوبی را قطع کرده بود.

اقدام اخیر پیونگ یانگ نشانه ای دیگر از تحرکات خصمانه و تهدید آمزی است که تقریبا به شکل روزانه علیه کره جنوبی از خود نشان می دهد. پیونگ یانگ از مانور نظامی مشترک سالانه آمریکا و کره جنوبی و همچنین تحریم های سازمان ملل که پس از آزمایش موشکی اخیر کره شمالی علیه آن کشور وضع شد خشنود نیست.

پیونگ یانگ در بیانیه اخیرش گفت که دیگر «هیچ کانال ارتباطی» با سئول یا واشنگتن نخواهد داشت و تا وقتی که سئول «تحرکات خصمانه‌» علیه کره شمالی را متوقف نکند ادامه خواهد داشت.

طی هفته های اخیر، کره شمالی تهدید کرد که سئول را به «دریای آتش»‌ بدل می سازد و گفت می تواند علیه آمریکا دست به حمله هسته ای بزند. پیونگ یانگ همچنین تهدید کرد مواضع آمریکا در گوام، هاوایی، و ژاپن از جمله اهداف برای حملات موشکی هستند.

XS
SM
MD
LG