لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

اعتصاب کارگران صنعت اتومبیل آفریقای جنوبی


کارگران اعتصابی در آفریقای جنوبی
کارگران اعتصابی در آفریقای جنوبی

در آفریقای جنوبی پایان یک اعتصاب مصادف با شروع اعتصاب دیگری شد.

هزاران نفر از کارگران بخش خدماتی صنعت اتومبیل آفریقای جنوبی دست به اعتصاب زده، و خواستار بالا رفتن دستمزدهایشان شده اند. اعتصاب کارگران بخش خدماتی همزمان با پایان اعتصاب کارگران بخش صنعت اتومبیل سازی این کشور روی داد، که روز دوشنبه بر سر کار خود بازگشتند. اعتصاب جدید بیش از اعتصاب کارگران بخش صنعتی بر روی زندگی مردم آفریقای جنوبی تأثیری مستقیم و منفی خواهد داشت، چون در این اعتصاب کارگران ایستگاههای پمپ بنزین نیز شرکت دارند.

کارگران بخش خدماتی صنعت اتومبیل، از جمله کارکنان ایستگاه های پمپ بنزین، دلالان و فروشندگان اتومبیل، و سازندگان و فروشندگان قطعات یدکی کار خود را ترک کردند، و خواستار ۳ دلار افزایش دستمزد برای کارگران ساعتی، و افزایش حقوق کارگران تمام وقت شدند.

این اعتصاب پس از اعتصاب کارگران شرکتهای عمده مونتاژ اتومبیل در آفریقای جنوبی روی داد، که برای کسب دستمزدهای بالاتر، از ۳ هفته پیش آغاز شد.

ایروین جیم، دبیرکل اتحادیه کارگران فلز کار (نومسا) که نمایندگی کارگران اعتصابی را به عهده دارد، گفت قرار شده است که کارفرمایان ظرف سه سال آینده ۳۰ درصد دستمزدها را افزایش دهند.

آقای جیم گفت: «از هفت شرکت اتومبیل سازی، کارگران پنج شرکت، که دست به اعتصاب زده بودند، پیشنهاد کارفرمایان را پذیرفتند. بنابراین، نومسا تصمیم گرفت تا پایان اعتصاب را اعلام، و از کارگران بخواهد که روز دوشنبه بر سر کار خود باز گردند.»

بلافاصله پس از برگزاری این کنفرانس خبری، نومسا از شروع اعتصاب کارگران بخش خدماتی اتومبیل خبر داد، که بیش از ۳۰۰ هزار کارگر را در بر می گیرد. کارل کلوته، معاون دبیر کل نومسا کارفرمایان بخش خدماتی اتومبیل را عامل اعتصاب خواند، و آنها را متهم کرد که حاضر نشده اند تا با نمایندگان کارگران و اتحادیه بر سر میز مذاکرات بنشینند.

کلوته گفت: «کارفرمایان بخش خدماتی اتومبیل بسیار بی ملاحظه و فاقد حس مسئولیت هستند. ما بسته پیشنهادی خود را ارائه کردیم، ولی آنها حاضر نشدند با ما بر سر میز مذاکره بنشینند. ما می خواهیم که عموم مردم بدانند که ما با کارفرمایانی سروکار داریم که که از نظر بازار کار و نحوه برخورد با آن در فضای دوره تبعیض و جدائی نژادها بسر می برند، و هنوز گامی به پیش نگذاشته اند.

پس از اعلام اعتصاب از سوی نومسا، هزاران نفر از کارگران بخش خدماتی صنعت اتومبیل روز دوشنبه در ژوهانسبورگ، پر جمعیت ترین شهر آفریقای جنوبی، به طرف مرکز شرکتهای خود دست به راهپیمایی زدند.

پرینس راماشیا، انبار دار شرکت «سیف لاین برکز»، رقص و آواز راهپیمایان اعتصابی را رهبری می کرد. راماشیا گفت پس از ۹ سال سابقه کار در شرکت هنوز حقوق ماهانه وی ۴ هزار راندز، یعنی معادل ۴۰۰ دلار است، و وی دیگر قادر نیست از عهده مخارج خانواده اش برآید.

راماشیا می گوید: «چیزی که ما می خواهیم آن است که حداقل دستمزد ماهانه باید به ۶ هزار راندز، ( ۶۰۰ دلار آمریکا)، افزایش یابد، که در خواست زیادی نیست. در حال حاضر حقوق ماهانه اکثر ما ۴ هزار راندز است. همان طور که ملاحظه می کنید من آدم بالغ و پر مسئولیتی هستم، چطور می توانم با ماهی ۴ هزار راندز زندگی کنم.
دو زن که در ایستگاه پمپ بنزین در ژوهانسبورگ کار می کنند، شعار می دادند پول قدرت می آورد، دیگر صبر ما به سر آمده، ما پول نیاز داریم.

شرکت کارکنان ایستگاههای پمپ بنزین در اعتصاب صنعت حمل و نقل آفریقای جنوبی را به مخاطره انداخته است. رجی سیبیا، مدیر عامل انجمن فروشندگان بنزین گفت که برای مقابله با اعتصاب تدابیری اتخاذ شده تا پیامدهای ناشی از آن را کاهش دهد. او از مردم خواست تا صبر و حوصله داشته باشند.

آفریقای جنوبی اکنون در اواسط فصل به اصطلاح اعتصابات قرار دارد، یعنی دوره ای که معمولاً در آن کارگران بخش های مختلف اقتصادی درخواست اضافه حقوق می کنند.
XS
SM
MD
LG