لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۸

دولت سودان جنوبی زندانیان سیاسی را آزاد می کند


سلوا کی یر مایاردیت رئیس جمهوری سودان جنوبی در مذاکرات صلح با شورشیان در اتیوپز - آدیس آبابا، ۱۳ مارس ۲۰۱۴
سلوا کی یر مایاردیت رئیس جمهوری سودان جنوبی در مذاکرات صلح با شورشیان در اتیوپز - آدیس آبابا، ۱۳ مارس ۲۰۱۴

چهار زندانی سیاسی آزاد شده از اعضای حزب مخالف دولت هستند که به اتهام توطئه برای براندازی دولت در حبس بودند.

دولت سودان جنوبی روز جمعه اعلام کرد با هدف پیشبرد گفتگوهای صلح در آن کشور، چهار زندانیان سیاسی که متهم به توطئه برای براندازی دولت بودند را آزاد کرده است.

نام پاگان آموم، دبیرکل جنبش آزادیبخش مردم سودان - حزب حاکم پیشین در آن کشور - به همراه سه نفر دیگر که همگی متهم به تلاش برای سرنگونی دولت سلوا کی یر مایاردیت بودند دیده می شود.

آتنی وک آتنی سخنگوی دولت سودان می گوید این تصمیم بخشی از پیشنهاد دولت برای تسریع روند گفتگوهای صلح میان دولت و شورشیان مستقر در اتیوپی و در راستای کمک به پایان دادن به مناقشات در کشور است.

او در ادامه گفت آزادسازی این زندانیان، که طبق قانون مصوب سال ۲۰۰۸ از اختیارات وزیر دادگستری است، به معنای آن است که پرونده مسدود می شود و متهمان می توانند به طور نامحدود آزاد شوند.

یکی از شرایط اصلی شورشیان برای گفتگوهای صلح، آزادی زندانیان بود. درگیری میان شورشیان با دولت سودان جنوبی دستکم ده هزار کشته و صدها هزار آواره برجاگذاشته است.

سخنگوی دولت سودان جنوبی گفت اهمیت این اقدام این است که شورشیان دیگر نمی توانند حبس این افراد را بهانه توقف گفتگوهای صلح کنند و افزود «آزادی زندانیان دیگر یکی از شروط مذاکره نیست چون این مانع رفع شد. حالا شکاف میان دو حزب، از سر راه گفتگوهای آدیس آبابا برداشته شده است.»

تحلیلگران می گویند پس از کشتار دستکم ۶۰ تبعه سودان جنوبی که به اردوگاه سازمان ملل پناه برده بودند، فشار بین المللی بر دولت سودان موجب این تصمیم گیری شد.
اجساد غیرنظامیان سودان جنوبی که در درگیری های اخیر کشته شده اند - بیستم آوریل

آقای آتنی این ادعا را که تصمیم به آزاد سازی متهمان به کودتا انگیزه سیاسی داشته، رد کرد و گفت هیچ مقامی نمی تواند این چهار نفر را یک بار دیگر به همین اتهامات دستگیر کند، و آنها هر فعالیت سیاسی که بخواهند می توانند کاملاً آزادانه انجام دهند.

برخی ناظران با انتقاد از دولت سودان جنوبی می گویند اگر دولت برای پایان دادن به جنگ، زندانیان را زودتر آزاد می کرد، خون عده زیادی از مردم بی گناه ریخته نمی شد. سخنگوی دولت سودان جنوبی در دفاع از تصمیم دولت گفت:
«این افراد به ظن تلاش برای کودتا دستگیر شده بودند. حال وقت آن است که به خاطر صلح، مظنونین را آزاد کنیم.»
XS
SM
MD
LG