لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

بررسی تحریم سودان جنوبی در شورای امنیتهیات سازمان ملل متحد در سودان جنوبی می گوید در حمله مردان مسلح به قایق های حامل تدارکات برای یک پایگاه سازمان ملل در روز پنجشنبه، چهار نفر مجروح شدند.

این دومین بار در ماه جاری است که عملیات سازمان ملل متحد در سودان جنوبی هدف قرار می گیرد. روز ۱۸ آوریل به یک پایگاه سازمان ملل در شهر بور حمله شد.

هیات می گوید حمله روز پنجشنبه در حالی صورت گرفت که چهار قایق حامل غذا و سوخت ازطریق رودخانه نیل به طرف پایگاه در مالاکا، درایالت نیل علیا، در حرکت بودند. در آنجا هزاران غیر نظامی که از خشونت گریخته اند، پناه گرفته اند.

هیات می گوید سخنگویان دولت سودان جنوبی و نیروهای شورشی هر مسئولیتی را در حمله تکذیب کرده اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اقداماتی را علیه رهبرانی که گفته می شود به خشونت در سودان جنوبی دامن می زنند بررسی می کند.

روز چهارشنبه، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی خواست تحریم هایی علیه کسانی در سودان جنوبی که غیر نظامیان را هدف می گیرند یا بعنوان «خرابکاران سیاسی» عمل می کنند، برقرار سازد.

او گفت دیپلمات ها «عکس های دهشتناک» کشتار هفته پبش در شهر بن تیو را دیدند.

هیات سازمان ملل متحد در سودان جنوبی می گوید شورشیان در پی به دست گرفتن کنترل بن تیو در ۱۵ آوریل، صدها تن را بر اساس قومیت یا ملیت آنها کشتند. سخنگویان شورشیان قتل ها را تکذیب کرده اند.

پاور گفت جدید ترین خشونت در سودان جنوبی کشور را به یک « نقطه عطف» کشانده است و دولت خشونت علیه صلحبانان را تحریک می کند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد نیز گفت پاریس از تحریم کسانی که حقوق بشر را نقض می کنند حمایت می کند. او گفت هر دو طرف مناقشه سودان جنوبی از یک رویکرد نظامی استفاده می کنند و کشور مکان امنی برای آوارگان نیست.

خشونت قومی و زدوخورد بین شورشیان و نیروهای دولتی در سودان جنوبی هزاران تن را در ماه های اخیر کشته است. آژانس آوارگان سازمان ملل متحد می گوید جنگ بیش از یک میلیون نفر را از خانه هایشان بیرون رانده است. ده ها هزار نفر در پایگاه های سازمان ملل متحد در سراسر کشور بسر می برند.

۳/۸۵
۲۰/۳۷
XS
SM
MD
LG