لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

تداوم مشکلات صنفی کارگران پارس جنوبی؛ دولت معترضین را تهدید کرد 


کارگران پارس جنوبی
کارگران پارس جنوبی

خبرگزاری «ایلنا» از تداوم مشکلات و مطالبه‌ چندین ساله‌ کارگران پیمانکاری پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی از جمله مشکل قرارداد، طرح طبقه‌بندی مشاغل و سایر مشکلات خبر داد؛ مشکلاتی که عامل تداوم اعتراضات صنفی در پارس جنوبی است و دولت تداوم آن را «همراهی با معاندین» دانسته است.

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگران پالایشگاه‌های گاز استان بوشهر در رابطه با چرایی اعتراضات کارگران گفته است: «عدم تحقق وعده‌ها دلیل اصلیِ این تجمعات است.»

به گفته علیرضا میرغفاری «کارگران مشکلاتِ بسیاری دارند و هر بار قول پیگیری داده می‌شود بی‌آنکه به آن توجهی شود.»

بنابر اظهارات میرغفاری، دولت نه تنها مشکلات صنفی و مطالبات به حق کارگران را پاسخ نداده بلکه «با ارسال پیامک تهدید» برگزاری تجمعات صنفی را «همراهی با جریاناتِ معاند» اعلام و تهدید به برخورد کرده است.

طبق گزارش خبرگزاری «ایلنا» در این منطقه که از نظر ذخایر نفت و گاز، «ثروتمندترین منطقه ایران» است، برخی کارگران با ۴ فرزند و کار شبانه‌روزی تنها ۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند.

این خبرگزاری در روزهای گذشته نیز گزارش‌هایی از اعتراض صنفی کارگران پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی منتشر و خبر داده بود که در این اعتراض صنفی، کارگران خواستار «بازنگری در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت رانندگان» شده بودند.

در سال‌های اخیر، اعتراضات کارگری بسیاری در ایران بر سر مواردی مانند پرداخت به موقع دستمزدها، افزایش دستمزدها، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و مخالفت با خصوصی سازی انجام شده است. موانع قانونی در مسیر تشکیل اتحادیه‌ها و سندیکاهای مستقل کارگری و نقش‌آفرینی آنها در موضوعاتی همچون قراردادها و هماهنگی و تلاش برای تضمین حقوق کارگران، یکی از چالش‌های تامین حقوق کارگران در ایران است. مقوله‌ای که همواره با برخوردهای امنیتی نهادهای رسمی جمهوری اسلامی روبه‌رو شده است.

XS
SM
MD
LG