لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

کره جنوبی بدهی ایران به سازمان ملل را «از محل وجوه مسدودشده» پرداخت کرد


راب مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران، در کنار معاون وزیر خارجه کره جنوبی در پاریس (آرشیو)
راب مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران، در کنار معاون وزیر خارجه کره جنوبی در پاریس (آرشیو)

سئول روز یکشنبه اعلام کرد پس از پرداخت بدهی‌های معوقه ایران به سازمان ملل متحد از محل وجوه مسدودشده ایران در کره جنوبی، انتظار می‌رود ایران بار دیگر حق رای خود در مجمع عمومی را دوباره به دست آورد.

به گزارش رویترز، وزارت دارایی کره جنوبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سئول روز جمعه در همکاری فعالانه با آژانس‌هایی همچون دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده (اوفک) و دبیرخانه سازمان ملل متحد بدهی حدود ١٨ میلیون دلاری ایران به سازمان ملل را از پول مسدودشده ایران در کره جنوبی پرداخت کرده است.

آزادی وجوه مسدودشده ایران مستلزم تایید ایالات متحده است. آمریکا در روزهای گذشته همصدا با متحدان اروپایی‌اش اعلام کرده تنها چند هفته برای نجات توافق برجام باقی مانده است.

وزارت دارایی کره جنوبی افزوده است که جمهوری اسلامی هفته گذشته از کره جنوبی درخواست کرده بود بدهی‌اش به سازمان ملل متحد را از محل دارایی مسدودشده ایران پرداخت کند.

ایران در ماه ژوئن سال گذشته نیز در اقدامی مشابه حق رای خود را دوباره به دست آورده بود؛ اما این ماه به دلیل آن چه عدم توانایی انتقال بودجه در نتیجه تحریم‌های آمریکا خوانده، نتوانسته بود بدهی‌های خود را بپردازد و در نتیجه حق رای خود در مجمع عمومی را از دست داده بود.

جمهوری اسلامی بارها مدعی شده که حدود هفت میلیارد دلار پول ایران در بانک‌های کره جنوبی به دلیل تحریم‌های آمریکا مسدود شده است.

یک مقام وزارت دارایی کره جنوبی به دلیل آن چه که او «قوانین محرمانه» خوانده، از اظهار نظر درباره میزان وجوه باقیمانده ایران در این کشور خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG