لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

لهستان میلیاردها دلار تانک و هویتزر از کره‌جنوبی خریداری می‌کند


تصویری از یک تانک کی٢ ساخت کره جنوبی (آرشیو)
تصویری از یک تانک کی٢ ساخت کره جنوبی (آرشیو)

لهستان روز جمعه با امضای قراردادی به ارزش پنج میلیارد و ۷۶۰ میلیون با کره جنوبی، ده‌ها تانک و هویتزر از سئول خریداری می‌کند.

این قرارداد بخشی از بزرگ‌ترین معامله تسلیحاتی تاریخ کره جنوبی است که ماه گذشته میان دو کشور منعقد شد.

امضای این قرارداد بزرگ خرید اسلحه از کره جنوبی در حالی صورت می‌گیرد که لهستان پس از تهاجم روسیه به اوکراین درصدد افزایش توان نظامی خود بر آمده است.

اگرچه ارزش کل معامله میان سئول و ورشو هنوز به طور رسمی اعلام نشده اما رسانه‌های کره جنوبی آن را نزدیک ۱۵ میلیارد دلار تخمین زده‌اند.

طبق این معامله، لهستان با خرید ١٨٠ عراده تانک کی٢، تعداد نامشخصی هویتزر، و ۴۸ فروند جنگنده اف‌ای-۵۰ موافقت کرده و قرارداد روز جمعه بخش اول این معامله را پوشش می‌دهد. قرار است ماه آینده قرارداد مرتبط با جنگنده‌ها نیز امضا شود.

یون سوک-یئول، رئیس جمهوری کره جنوبی، که ماه مه سال جاری به قدرت رسید، وعده داده همکاری‌های امنیتی با کشورهای اروپایی را افزایش دهد و صنعت نظامی کشورش را در بحبوحه تهدیدات هسته‌ای و نظامی همسایه شمالی تقویت کند.

تهاجم روسیه به اوکراین سبب افزایش نگرانی‌ها در میان بسیاری از کشورهای بلوک شرق سابق شده است. لهستان که عضو ناتو است، وعده داده هزینه‌های نظامی خود را به سه درصد از تولید ناخالص داخلی افزایش دهد و ارتش خود را به منظور مقابله با هرگونه حمله نظامی بیش از دو برابر بزرگ‌تر کند.

XS
SM
MD
LG