لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

کاپیتان کشتی غرق شده کره جنوبی به ۳۶ سال حبس محکوم شد


خانواده قربانیان کشتی غرق شده کره جنوبی و حامیانشان با شعار خواستار صدور شدیدترین مجازات برای خدمه کشتی هستند
خانواده قربانیان کشتی غرق شده کره جنوبی و حامیانشان با شعار خواستار صدور شدیدترین مجازات برای خدمه کشتی هستند

دادگاهی در کره جنوبی، کاپیتان کشتی غرق شده ماه آوریل را که بیش از ۳۰۰ نفر از مسافرانش در آن حادثه کشته شدند، به ۳۶ سال زندان محکوم کرد.

دادگاه کاپیتان لی جون-سئوک را به خاطر غفلت مجرم شناخت ولی او را متهم به قتل ندانست. دادستان‌ها از دادگاه خواسته بودند که کاپیتان کشتی را در پرونده قتل مجرم بشناسد و به اعدام محکوم کند.

دادگاه، مهندس ارشد کشتی را که به خاطر کمک نکردن به دو خدمه مجروح با اتهام قتل روبرو بود، مجرم شناخت و به ۳۰ سال زندان محکوم کرد. ۱۳ خدمه دیگر کشتی نیز در موارد مختلف مجرم شناخته شدند و به مجازات های زندان از ۵ سال تا ۲۰ سال حبس محکوم شدند.

کاپیتان و دیگر مسئولان کشتی به خاطر این واقعه عذرخواهی کرده و گفته‌اند که قصورشان منجر به مرگبارترین سانحه دهه‌های اخیر در آن کشور شده است.

کره جنوبی از سال ۱۹۹۷ کسی را اعدام نکرده و حکم اعدام اساسا به معنی حبس ابد بوده است.

چندین نفر از نجات یافتگان حادثه شهادت دادند زمانی که مشکلات در کشتی آغاز شد، به آنها از بلندگوهای کشتی گفته شد که در جای خود بمانند، به جای آنکه محل خود را ترک کنند.

کشتی سرانجام در آب واژگون شد و صدها نفر از سرنشینانش داخل آن گیر کردند. نزدیک به ۲۵۰ نفر از غرق شدگان دانش آموزان یک دبیرستان بودند که به اردو می‌رفتند.

XS
SM
MD
LG