لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۱

چالش الماس‌ها در آستانه برگزاری مراسم تاجگذاری پادشاه بریتانیا؛ از «کوه نور» تا «کولینان»


بعد از آن که کاخ باکینگهام اعلام کرد از الماس جنجال‌برانگیز «کوه نور» در مراسم تاج‌گذاری پادشاه بریتانیا استفاده نخواهد کرد، اهالی آفریقای جنوبی هم خواستار بازگرداندن الماس مشهور «کولینان» به کشورشان شدند.

کاخ باکینگهام روز چهارشنبه اعلام کرد شاه چارلز و ملکه کامیلا در مراسم تاجگذاری روز ششم ماه مه، از تاج فرمانروایان پیشین بریتانیا استفاده می‌کنند، اما الماس «کوه نور» را برای جلوگیری از تکرار مناقشات بر روی هیچکدام از تاج‌ها قرار نمی‌دهند.

براساس اطلاعیه دربار بریتانیا، شاه و ملکه در مراسم تاجگذاری خود از تاج‌هایی استفاده می‌کنند که فرمانروایان پیشین بریتانیا بر سر می‌گذاشتند، این تاج‌ها به انواع و اقسام جواهرات از جمله الماس «کولینان» که در دوره استعمار از آفریقای جنوبی به بریتانیا منتقل شده، مزین هستند.

در پی این اعلام گروهی از مردم آفریقای جنوبی از بریتانیا خواستند که «کولینان»، بزرگترین الماس جهان، معروف به ستاره آفریقا، را که اکنون بخشی از جواهرات سلطنتی انگلستان است به خاستگاه اصلی خود بازگرداند.

این الماس که ۵۳۰ قیراط وزن دارد، در سال ۱۹۰۵ در آفریقای جنوبی کشف شد و توسط دولت استعماری این کشور که در آن زمان تحت سلطه لندن بود، به سلطنت بریتانیا اهدا شد.

الماس «کوه نور» نیز هرچند به بزرگی الماس «کولینان» نیست، اما از زمانی که نادرشاه افشار بعد از فتح هندوستان آنرا با خود به ایران آورد تا روزی که به دربار بریتانیا راه یافت، همواره بر سر مالکیت آن میان هند، ایران، بریتانیا و حتی پاکستان و افغانستان اختلافات زیادی بوده است.

الماس «دریای نور» همتای الماس «کوه نور» که پیش از انقلاب بر تاج ملکه ایران بود هم اینک در موزه جواهرات ملی بانک مرکزی نگهداری می‌شود. موزه‌ای که از چهار سال قبل به این سو دربهایش بر روی بازدیدکنندگان بسته شده است.

XS
SM
MD
LG