لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

کارفرمای فلزکاری آفريقای جنوبی موافقت کرد اعتصاب را پايان دهد


هنوز مشخص نیست که اتحاد ملی فلزکاران آفریقای جنوبی و دیگر اتحادیه‌های کوچکتر، اين پيشنهاد را قبول خواهند کرد يا نه.

نهاد عمده کارفرمايان فلزکار آفریقای جنوبی روز سه‌شنبه ۳۱ تيرماه اعلام کرد با «اکراه» پیشنهاد حکومت برای افزایش دستمزدها به ميزان ۱۰ درصد را قبول کرده است، و به‌ اين‌ ترتيب امیدها برای پایان يافتن اعتصاباتی که به تضعيف پیشرفته‌ترین اقتصاد قاره آفریقا انجاميد افزايش يافت.

فدراسیون صنایع فولاد و مهندسی آفریقای جنوبی (SEIFSA) در اين رابطه اعلام کرداتحادیه‌های اعتصاب کننده تا روز جمعه مهلت دارند اين پيشنهاد را قبول کنند و هشدار داد که می‌تواند بطور سنگينی منجر به از دست رفتن مشاغل شود.

بیش از ۲۰۰ هزار کارگر وابسته به اتحاد ملی فلزکاران آفریقای جنوبی (NUMSA)، بزرگترین اتحادیه این کشور، ابزار و وسايل کار خود را در تاریخ ۲ ژوئيه برزمين نهاده و خواستار ۱۲ تا ۱۵ درصد افزایش دستمزد شدند.

توقف کار موجب اختلال در عرضه قطعات خودرو شده و کارهای ساختمانی را در دو ایستگاه برق بسیار مهم برای شرکت دولتی اسکام تحت تاثیر قرار داده است.

بر اساس پیشنهاد ارائه شده توسط وزير کار، ميلدرد اوليفان، فدراسیون صنایع فولاد و مهندسی آفریقای جنوبی با افزایش دستمزدها در حد ۷ تا ۱۰ درصد در طول سه سال آینده موافقت کرد.

برغم اين موافقت، مدیر اجرایی فدراسيون، قيصر نياتسومبا، در بیانیه ای گفت، این افزايش دستمزدها «به ناچار به از دست رفتن گسترده مشاغل منجر خواهد شد، زيرا شرکتها نخواهند توانست افزايش هزینه‌ها را به مشتری منتقل کنند.»

هنوز مشخص نیست که اتحاد ملی فلزکاران آفریقای جنوبی و دیگر اتحادیه‌های کوچکتر اين پيشنهاد را قبول خواهند کرد يا نه.

اين اعتصاب، که به دنبال اعتصاب ۵ ماهه معدنکاران بخش پلاتين صورت گرفت، ضربه ديگری بر پيکر اقتصاد بيمار آفريقای جنوبی وارد آورده است.

XS
SM
MD
LG