لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

چشم انداز اعتصابات کارگری معادن آفریقای جنوبی


Palestinians try to evacuate a wounded man during clashes with Israeli troops at Qalandia checkpoint near the occupied West Bank city of Ramallah, Oct. 6, 2015.
Palestinians try to evacuate a wounded man during clashes with Israeli troops at Qalandia checkpoint near the occupied West Bank city of Ramallah, Oct. 6, 2015.
اتحاديه کارگران ساختمانی و معادن آفریقای جنوبی راه حل پيشنهادی دولت برای خاتمه دادن به اعتصاب ۵ ماهه کارگران معادن پلاتينيوم را در دست بررسی دارد. رئيس اتحاديه، آقای جوزف ماتونوا، گفت اين هفته در نظر دارد پيشنهاد دولت را با اعضای سنديکا در ميان بگذارد.

روز سه شنبه، ۱۳ خردادماه (۳ ژوئن) آقای ماتونوا به خبرگزاری رويترز گفت، «ما به پیشنهاد وزیر [معادن] پاسخ داده ايم.» او وارد جزئیات پيشنهادات هفته گذشته وزیر معادن جدید، گواکو رامالتودی، و پاسخی که اتحاديه به آن پيشنهادات داد، نشد.

با این حال، او گفت از پا به ميدان گذاشتن آقای رامالتودی، در هفته نخست آغاز به کارش در مقام جديد، و واسط شدن بين اتحاديه و سه معدن عمده پلاتينيوم آنگلو آمريکن، ايمپالا پلاتينيوم، و لونمين، دلگرم شده است و استقبال می کند.

ماتونوا گفت، «برای اولین بار ما با کسی طرفيم که مایل به کمک است. او در اولین روز خود در مقام وزارت همه چيز را کنار گذارد و با این موضوع برخورد کرد. اين رفتار ما را تشويق کرده است.»

پيش از اين، مذاکرات بسياری برای پايان دادن به اين اعتصاب، که پرهزينه ترين اعتصابات تاريخ معادن آفريقای جنوبی است، به شکست انجاميده بود.

دادگاه کار آفريقای جنوبی در حال حاضر واسطه حل اين دعوا شده است و رامالتودی، که هفته گذشته زمام امور وزارت خانه معادن را بدست گرفت، تيم متعهدی را از طرف حکومت برای انجام مذاکرات تا پيدا شدن راه حل مورد قبول طرفين تعيين کرده است.
XS
SM
MD
LG