لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۴

صدمه اعتصاب فلزکاران به اقتصاد آفریقای جنوبی


اعضای اتحادیه ملی فلزکاران در اولین روز اعتصاب سراسری در ژوهانسبورگ -- ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ (۱ مارس ۲۰۱۴)
اعضای اتحادیه ملی فلزکاران در اولین روز اعتصاب سراسری در ژوهانسبورگ -- ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ (۱ مارس ۲۰۱۴)

این اعتصاب بر بیش از ۱۰ هزار شرکت، از جمله تولیدگران فولاد، شرکت‌های ساختمانی و تأمین‌کنندگان قطعات خودرو تاثیر می‌گذارد.

اعتصاب ۲۲۰ هزار مهندس و کارگر فلزکار، ضربه بزرگی به اقتصاد آفریقای جنوبی وارد کرده است.

اختلاف کارگران و کارمندان با مديريت همراه با درگیری‌های خشونت آمیز پلیس و کارگران اعتصابی بوده است و گزارش‌هايی از غارت و ارعاب توسط اعضای اتحادیه منتشر شده است.

این اعتصاب فقط یک هفته پس از حل و فصل اعتصاب پنج ماهه کارگران پلاتین آغاز شد و موجب از دست رفتن درآمدهای سه شرکت اصلی معدن پلاتین به ميزان ۲ ميليارد و ۲۵۰ ميليون دلار شده است.

فراخوان آخرین اقدام توسط اتحادیه ملی فلزکاران آفریقای جنوبی، بزرگترین اتحادیه این کشور، صادر شد. اين اتحاديه خواستار ۱۲ درصد افزایش حقوق و کمک هزینه مسکن بهتری برای کارگران شده است.

این اعتصاب بر حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ شرکت ديگر، از جمله تولیدگران فولاد، ریخته‌گری‌ها، شرکت‌های ساختمانی و تأمین‌کنندگان قطعات صنعت خودرو تاثیر می‌گذارد.

شرکت خودروسازی آمریکایی جنرال موتورز در آفریقای جنوبی، مونتاژ خودرو در بندر الیزابت را به حالت تعلیق در آورده و می‌گويد این اعتصاب «هیچ گزینه دیگری» باقی نگذاشته است. اين شرکت سالانه ۵۰ هزار خودرو در آفریقای جنوبی می‌سازد.

گيشما جانسون مدير ارتباطات جنرال موتورز آفريقای جنوبی گفت «اختلال مداوم در کار به اقتصاد آفریقای جنوبی آسیب می‌زند و تصوير بدی از آفريقای جنوبی در جهان منعکس می‌کند. ما توصیه می‌کنیم که حکومت، تجارت و کارگران با يکديگر به طور سازنده‌ای با يکديگر کار کنند و راه حل‌هايی را در جهت منافع کشور به عنوان یک کل ارايه دهند.»

طولانی‌تر شدن اعتصاب می‌تواند تاخير ساخت دو نیروگاه را، که شرکت دولتی اکسام در دست ساختمان دارد، تشديد کند.

روز پنجشنبه (۱۲ تيرماه) پلیس با استفاده از گلوله‌های پلاستیکی به کارگرانی که ورودی نیروگاه اکسام مدوپی را مسدود کرده بودند، شليک کرد.

طبق گزارش‌های رادیوی محلی، کارگران اعتصابی مردم را مورد حمله قرار داده و دفاتر دولتی را در ژوهانسبورگ غارت می‌کردند. اتحادیه ملی فلزکاران آفریقای جنوبی اين اتهامات را رد کرد.

آژانس رتبه‌بندی مودی هشدار داد که این اعتصاب، همراه با شرایط ضعیف سرمایه‌گذاری، می‌تواند رتبه اعتباری آفريقای جنوبی را کاهش دهد. اين امر باعث افزايش هزينه‌های وام برای وام گيرندگان شده و به اطمينان سرمايه گذاران، که هم اکنون بر اثر «فصل اعتصابات» صدمه ديده است، لطمات بيشتری وارد خواهد کرد.

مذاکرات تاکنون ناموفق بوده‌اند، اما انتظار می‌رود گفتگوها تا پايان هفته ادامه یابد.

صاحبان تجارت و شرکت‌های آفريقای جنوبی بی‌صبرانه منتظر توافق بين اعتصاب کنندگان و صاحبان سرمايه هستند. توقف کار روزانه ۲۸ ميليون دلار به اقتصاد کشور آسيب وارد می‌کند.

XS
SM
MD
LG