لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

سیاست رئیس جمهوری جدید کره‌جنوبی در قبال کره‌شمالی چه خواهد بود


مون جی این، نامزد حزب لیبرال در انتخابات کره جنوبی
مون جی این، نامزد حزب لیبرال در انتخابات کره جنوبی

تنها یک هفته به انتخاب رئیس جمهوری جدید کره جنوبی مانده است. سیاست او در قبال همسایه شمالی چه خواهد بود؟

در فوریه سال ۲۰۱۶ تجار کره جنوبی منطقه صنعتی «کائسونگ» را که در منطقه مرزی کره شمالی با کره جنوبی قرار دارد، ترک کردند. این منطقه صنعتی که با همکاری مشترک کره جنوبی و کره شمالی فعال بود، پس از بی توجهی کره شمالی به هشدارهای بین المللی و آزمایش راکت های دور برد، به دستور دولت سئول تخلیه و فعالیت های آن متوقف شد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، در حالیکه تنها یک هفته به انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی باقی مانده، بسیاری امیدوارند نامزد حزب لیبرال که پیروزی او در انتخابات تقریبا حتمی است، سیاست آشتی با کره شمالی را از سر گیرد و منطقه صنعتی «کائسونگ» را دوباره باز کند.

«مون جی این» از حزب سوسیال لیبرال کره جنوبی موسوم به حزب «مینجو» نامزدی است که پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری هفته آینده حتمی رقم زده شده است. آقای مون در تبلیغات انتخاباتی اش وعده داده است تا منطقه صنعتی «کائسونگ» را دوباره راه‌اندازی کند.

فعالیت های منطقه صنعتی کائسونگ بخش کلیدی از پروژه ای موسوم به «سیاست آفتاب» است در سال های نخست قرن حاضر از سوی کره جنوبی و در راستای تعامل با کره شمالی اتخاذ شده بود.

اما به گفته مقامات و کارشناسان دولت کره جنوبی، راه اندازی دوباره این منطقه که با استخدام نیروی کار ارزان کره شمالی، سیلی از ارز خارجی به پیونگ یانگ راه می اندازد، با سیاست های سازمان ملل در قبال کره شمالی در تضاد خواهد بود.

سازمان ملل متحد تحریم هایی علیه کره شمالی اعمال کرده تا با جلوگیری از ورود پول به این کشور جلوی برنامه هسته ای و بالیستیک آن را بگیرد.

به گفته یک کارشناس دولت کره جنوبی، در صورتیکه که آقای مون پس از پیروزی در انتخابات بخواهد وارد همکاری دوباره با کره شمالی شود، باید ابتدا اطمینان حاصل کند پیونگ یانگ از اقدامات تحریک آمیز از جمله توسعه برنامه هسته ای و یا تست موشک های بالیستیک دست بردارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG