لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

اجباری‌شدن مقنعه در دانشگاه هنر؛ «تعداد زیادی» از دانشجویان معترض بازداشت شدند


دانشگاه هنر
دانشگاه هنر

همزمان با ادامه اعتراضات دانشجویان دانشگاه هنر تهران به اجباری شدن مقنعه، شوراهای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد «تعداد زیادی» از این دانشجویان توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور روز شنبه ۲۷ خردادماه اعلام کرد همزمان با حضور ماموران نیروی انتظامی و یگان ویژه در برابر پردیس باغ ملی دانشگاه هنر، نیروهای لباس شخصی اقدام به «ربودن» و انتقال تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه هنر کرده‌اند.

به گزارش این شورای صنفی، ماموران حراست با حضور در چند دانشکده‌‌ و خوابگاه‌های دخترانه دانشگاه هنر نیز تلاش کرده‌اند دانشجویان را به پوشیدن مقنعه وادار کنند.

بنا بر این گزارش، نیروهای حراست در ورودی دانشکده موسیقی و دانشکده سینما و تئاتر، دختران دانشجو را تهدید کرده‌اند که در صورت امتناع از پوشیدن مقنعه با برخوردهای جدی‌تری از جمله محرومیت از امتحان مواجه خواهند شد.

تاکنون دانشجویان شماری از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران، بهشتی، تربیت‌مدرس و مازندران با صدور بیانیه‌هایی از دانشجویان معترض به مقنعه اجباری حمایت کرده‌اند.

اعتراضات به اجباری شدن مقنعه پس از آن آغاز شد که روز ۲۳ خردادماه نیروهای حراست دانشگاه هنر به بهانه پوشش نامناسب از ورود حدود ۴۰ نفر از دانشجویان به دانشگاه جلوگیری کرده و آنها را به تعلیق از تحصیل تهدید کردند.

در پی آن شمار زیادی از دانشجویان دانشگاه هنر در پردیس باغ ملی این دانشگاه در اعتراض به مقنعه اجباری دست به تحصن زدند.

تحصن‌کنندگان با ضرب و شتم ماموران امنیتی مواجه شده و از دسترسی به آب و غذا نیز محروم شدند.

مجتبی هاشمی، عضو پیشین انجمن دانشجویان دانشگاه تهران، بتازگی در گفتگو با صدای آمریکا از فشار بر دانشجویان برای اعمال حجاب اجباری خبر داد.

در پی اعتراضات سراسری اخیر شمار روزافزونی از زنان با ازسربرداشتن روسری و حضور بی‌حجاب در معابر عمومی دست به نافرمانی مدنی زدند.

تلاش‌های حکومت ایران برای مقابله با زنان مخالف حجاب اجباری با توسل به اقدامات تنبیهی و توبیخی گسترده تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

XS
SM
MD
LG