لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۶

تحصن در دانشگاه هنر در مخالفت با اجباری‌شدن مقنعه؛ «رئیس حراست» به دانشجویان حمله کرد


دانشگاه هنر

تحصن دانشجویان دانشگاه هنر در اعتراض به اجباری شدن پوشیدن مقنعه در نخستین ساعات بامداد پنجشنبه به خشونت کشیده شد و بر اساس گزارش‌ها، دانشجویان متحصن «مورد ضرب و شتم شدید» رئیس حراست دانشگاه قرار گرفتند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد ساعت ۲:۳۰ بامداد پنجشنبه، دانشجویان معترض در دانشگاه هنر در پردیس باغ ملی توسط حمزه‌ برزویی کوتنایی، رئیس حراست دانشگاه مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و «حال چند تن از دانشجویان وخیم است» و «اجازه‌ خروج به دانشجویان داده نمی‌شود.»

این شورا می‌گوید: پیش از این هم حراست دانشگاه مانع از رساندن آب و غذا به دانشجویان و استفاده از سرویس‌های بهداشتی شده بود. همچنین حراست تهدید کرده‌ است که به مامورین لباس شخصی اجازه ورود خواهد داد.

تحصن چرا و چه وقت آغاز شد؟

شوراهای صنفی دانشجویان کشور می‌گوید حدود ۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه هنر عصر چهارشنبه در پردیس باغ ملی این دانشگاه در اعتراض به اجباری شدن مقنعه، دست به تحصن زدند.

بر اساس این گزارش، از همان ساعات اولیه تحصن رئیس حراست این دانشگاه، دانشجویان را به باز کردن درهای دانشگاه به روی مامورین امنیتی تهدید کرد. اما دانشجویان به تحصن خود ادامه دادند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور وضعیت این دانشجویان از ابتدای تحصن مساعد نبود؛ «آب دانشگاه قطع شد و به دیگر دانشجویان اجازه‌ رساندن آب و غذا و حتی استفاده از سرویس بهداشتی به این دانشجویان» داده‌ نشد.

اجبار دانشجویان به پوشیدن مقنعه در حالی است که حکومت ایران در ماههای گذشته به منظور اعمال حجاب اجباری صدها مرکز کسب و کار، رستوران، مرکز تفریحی، باشگاه ورزشی، مجموعه گردشگری، داروخانه و حتی مطب پزشکان را تعطیل کرده‌اند.

این رویکرد در کناربرخورد قضایی با زنان و دختران نتوانسته است بخش بزرگی از زنان ایران را در مقابل قانون «حجاب اجباری» تسلیم خود کند و مقاومت مدنی آنان کماکان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG