لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

توفان توئیتری در پاسخ به تبلیغات رسانه‌های حکومتی: ایرانی‌ها می‌گویند از سلیمانی «متنفر» هستند


نقشه ترند توئیتری قاسم سلیمانی
نقشه ترند توئیتری قاسم سلیمانی

در روزی که رسانه‌های حکومتی سعی داشتند با انتشار تصاویر و فیلم‌های مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی، یک روایت واحد و مطلوب جمهوری اسلامی ارائه دهند، کاربران ایرانی در توئیتر با هشتگی به معنای «ایرانی‌ها از سلیمانی متنفرند» طوفان توئیتری به راه انداختند.

تا لحظه تنظیم این گزارش در حدود ۱۳۰ هزار توییت با هشتگ IraniansDetestSoleimani منتشر شده که در ادامه برخی از آنها را مرور خواهیم کرد.

این کاربر می‌نویسد: در یک دنیای عادلانه، صدای ۱۵۰۰ نفر که در خیابان‌های ایران به ضرب گلوله کشته شدند بسیار بلندتر از مراسم نمایشی مورد حمایت یک رژیم دیکتاتوری خواهد بود.


کاربر دیگری می‌گوید: «سليمانى قهرمان نبود؛ قاتل هزاران انسان در سوريه و عراق بود به بهانه هاى مختلف»

توئیتی با مضمون «ما از مرگ قاتل خود خوشحالیم» هم از این هشتگ استفاده کرده و کاریکاتوری را ضمیمه کرده است.

کاربر دیگری با انتشار عکس گریان رهبر جمهوری اسلامی، از پرزیدنت ترامپ تشکر کرده است:

و در نهایت توصیف قاسم سلیمانی از زبان کاربری دیگر: «هر جای دنیا دو تا شیعه دور هم جمع می‌شدند و قصد شرارت می‌کردند، نفر سومی که به اون جمع اضافه می‌شد «قاسم سلیمانی» بود که بهشون پول و اسلحه می‌داد.»

جمعه گذشته آمریکا با فرمان پرزیدنت ترامپ، قاسم سلیمانی و معاون حشد الشعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد کشت. پس از آن جمهوری اسلامی سعی کرد با ابزارهای رسانه‌ای خود، سلیمانی را در حد یک قهرمان ملی معرفی کند. در این بین هرگونه انتقاد یا حتی اظهارنظر میانه‌رو درباره او با واکنش تند حکومت روبرو شد.

رهبر جمهوری اسلامی پس از کشته شدن سلیمانی، سه روز عزای عمومی در ایران اعلام کرد که این اقدام با واکنش وزارت خارحه آمریکا رو به رو شد. وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه با بیان این که خامنه‌ای سه روز عزای عمومی برای قاسم سلیمانی تعیین کرده است، به منع سوگواری کشته شدگان اعتراضات آبان و بازداشت خانواده جانباختگان در ایران اشاره کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در یک توئیت نوشت: «دورویی خامنه ای به حدی است که برای تروریستی مثل قاسم سلیمانی سه روز عزای عمومی تعیین می کند وهمزمان، والدین سوگوار معترضان کشته شده ایرانی را بازداشت، یا آنها را از سوگواری منع می کند.»

در ادامه این توئیت آمده است : «سلیمانی قهرمان نبود. او قاتل ایرانی ها، آمریکاییان، و هزاران تن دیگر بود.»

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز در یک پیام ویدئویی گفته بود که دستان قاسم سلیمانی به خون آمریکایی‌ها، آلوده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG