لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

تلاش جمهوری اسلامی برای ساکت کردن هرگونه صدای مخالف | بازداشت چهار نفر به اتهام «توهین» به قاسم سلیمانی


در شرایطی که نهادهای حکومتی با همه توان تلاش می‌کنند تصویری یک‌دست از واکنش‌ها به کشته شدن قاسم سلیمانی ارائه دهند، یک وبسایت محلی از بازداشت چهار نفر به اتهام توهین به قاسم سلیمانی در استان اصفهان خبر داده است.

وبسایت سینا خبر به نقل از امیرحسین رزاززاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرضا، خبر داده که این چهار نفر پس از ابراز نظر در شبکه‌های اجتماعی، بازداشت شده‌اند. این مقام قضایی به سایر شهروندان نیز درباره اظهارنظر در شبکه‌های اجتماعی هشدار داده است. مقامات حتی نمی‌گویند به چه دلیل این افراد به توهین متهم شده اند. در گذشته حتی موارد انتقادی از رهبر جمهوری اسلامی با اتهام توهین پیگرد می‌شد.

تعدادی از مخاطبان صدای آمریکا نیز اطلاع دادند که پیامک‌هایی تهدید آمیز دریافت کرده و از آنها خواسته شده تا پیام‌های انتقادی‌شان نسبت به قاسم سلیمانی را از شبکه‌های اجتماعی پاک کنند.

پیش از این نیز مدیرمسئول وبسایت خبرآنلاین به اتهام توهین به قاسم سلیمانی احضار و تحت تعقیب قضایی قرار گرفته بود. این وبسایت در یکی از مطالب ترجمه شده از رسانه‌های خارجی از فعل «کشته شد» برای قاسم سلیمانی استفاده کرد که مورد حمله شدید رسانه‌های حکومتی قرار گرفت.

از دیگر نمونه‌های سرکوب صداهای متفاوت با روایت رسمی می‌توان به برخورد صورت گرفته با نماینده تبریز اشاره کرد.

شهاب الدین بیمقدار روز شنبه ۱۴ دی در پاسخ به این سوال که واکنش جمهوری اسلامی به کشته شدن قاسم سلیمانی چه باید باشد، گفته بود که پیشنهادش «خویشتن‌داری و مذاکره بین ایران و آمریکا است.»

این اظهارنظر منجر به حمله به دفتر این نماینده مجلس شورای اسلامی شد و فشارهای وارده بر او باعث شد تا یک روز بعد در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ناچار به عذرخواهی شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG