لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

مایک پمپئو: رژیم ایران به خانواده‌های جانباختگان اعتراضات اجازه سوگواری نمی‌دهد اما برای قاسم سلیمانی عزای عمومی اعلام کرده است


عکس از کنفرانس خبری ۵ آذر وزیر خارجه آمریکا
عکس از کنفرانس خبری ۵ آذر وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در یک پیام ویدئویی گفت که دستان قاسم سلیمانی به خون آمریکایی‌ها، آلوده بود و افزود: دورویی رژیم حاکم بر ایران به حدی است که به خانواده کسانی که کشته اجازه سوگواری نمی‌دهد ولی برای قاسم سلیمانی سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۱۴ دی ماه و در این پیام ویدئویی با زیرنویس فارسی گفت: دستان سلیمانی به خون آمریکایی‌ها آلوده بود. او کشتار بیش از ۶۰۰ نیروی آمریکایی که در عراق خدمت می‌کردند را فرماندهی کرد. نیروهایی که فقط مشغول کمک به مردم عراق بودند تا بتوانند در کشورشان به صلح و رفاه برسند.

مایک پمپئو در این پیام تاکید کرد: ایالات متحده برای پایان دادن به سلطه تروریسم قاسم سلیمانی، گامی قاطع برداشت. پرزیدنت ترامپ تصریح کرد که در پی جنگ در خاورمیانه نیست و از گفت‌وگو با رژیم ایران استقبال می‌کند. او به همان اندازه تصریح کرد که ما از شهروندان و منافع آمریکا در سرتاسر جهان، دفاع خواهیم کرد و کسانی را که مرتکب حمله به ما بشوند، مسئول می‌دانیم و به پاسخگویی وامی‌داریم. چه رژیم ایران باشد چه نیروهای نیابتی‌اش.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما اطلاعات جامعی داشتیم مبنی بر این که سلیمانی در تدارک یک حمله قریب‌الوقوع برای کشتن تعداد زیادی آمریکایی بود و ممکن بود تعداد کشته‌ها به صدها تن برسد. آن‌چه ما کردیم، جان بسیاری را نجات دارد. جان همان‌هایی که سلیمانی مصمم به کشتنشان بود.

مایک پمپئو گفت: وقت آن رسیده که جهان رژیم ایران را به شکلی که هست ببیند و نه به شکلی که ما می‌خواهیم باشد. رژیم ایران بیش و پیش از هرچیزی، تهدیدی برای مردم ایران است. ما می‌دانیم که حکومت ایران ثروت مردم را به یغما می‌برد و برای حمایت از جنگ‌های نیابتی خارجی هزینه می‌کند. سلیمانی و نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از اصلی‌ترین ذی‌نفعان این غارتگری بودند.

این مقام دولت پرزیدنت ترامپ یادآوری کرد: همین ماه نوامبر، سلیمانی سرکوب ظالمانه معترضان ایرانی توسط رژیم آن کشور در ایران را هماهنگ کرد که به کشته شدن بیش از یک هزار و ۵۰۰ معترض و بازداشت بیش از هفت هزار تن دیگر از آن‌ها منتهی شد. من این‌جا در وزارت خارجه در سخنرانی ‌‌ام در روز ۱۹ دسامبر پیرامون حقوق بشر در ایران از پویا بختیاری، یکی از معترضان قربانی نام بردم. بعد از سخنرانی‌ام، پدر و مادر او از من تشکر کردند که از پسرشان یاد کرده‌ام آن‌هم بعد از آن‌که رژیم کوشید تا یاد او را پاک کند.

متاسفانه وقتی آن‌ها نپذیرفتند که مراسم سوگواری چهلم درگذشت پسرشان را لغو کنند، رژیم بی‌درنگ آن‌ها را بازداشت کرد. حکومت ایران حالا تقریبا خانواده‌ همه معترضان کشته شده را از سوگواری برای کشته شدن عزیزانشان منع کرده است. دورویی این رژیم به حدی است که به پدر و مادر بسیاری اجازه نمی‌دهد برای فرزندانشان سوگواری کنند اما در پی مرگ قاسم سلیمانی، سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

به گفته آقای پمپئو بسیاری از عراق‌ها، یمنی‌ها، سوری‌ها، لبنانی‌ها و دیگران در خاورمیانه هم از کمپین‌های نیابتی ترور ایران که در سرتاسر خاورمیانه شاهد آن‌ها بوده‌ایم، آسیب دیده‌اند. آن‌ها چهره واقعی این رژیم ستمکار را دیده‌اند.

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: رژیم ایران سال‌ها است علیه ایالات متحده جنگ به پا می‌کند. از تسخیر سفارت ما در تهران در سال ۱۹۷۹ گرفته تا بمب‌گذاری در قرارگاه تفنگداران نیروی دریایی‌مان در بیروت در سال ۱۹۸۳، تا بمبگذاری در برج‌های خُبر در سال ۱۹۹۶ و کشتن یک پیمانکار آمریکایی و حمله به سفارت ما در بغداد که همین چند روز پیش روی داد.

مایک پمپئو تاکید کرد: دستان سلیمانی به خون آمریکایی‌ها آلوده بود. او کشتار بیش از ۶۰۰ سرباز آمریکایی را که در عراق خدمت می‌کردند را فرماندهی کرد. سربازانی که تنها مشغول کمک به مردم عراق بودند تا بتوانند در کشورشان به صلح و رفاه برسند. او دیگر نخواهد توانست مغز متفکر حمله به آمریکا و منابع ما باشد. کاری که حتی در لحظه مرگ به آن مشغول بود. سلیمانی یک تروریست بود. امروز مردم ایران ، عراق و سرتاسر جهان فقدان او را جشن می‌گیرند. آن‌ها به خاطر رها شدن از خشونت او خرسند هستند.

پیام ویدئویی وزیر خارجه آمریکا با این جملات به پایان می‌رسد: ایالات متحده شما را می‌بیند، ایالات متحده صدای شما را می‌شنود و در جست‌وجوی مداومتان برای رسیدن به آزادی و عدالت، در کنار شما ایستاده است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG