لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

رویترز: سرلشکر سلیمانی عملیات نظامی علیه داعش را هدایت می کند


قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران
قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران

در حالی که حملات هوایی و راکتی روسیه به مواضع گروه "دولت اسلامی" در سوریه ادامه دارد، خبرگزاری رویترز در گزارشی این اقدامات را پیامد طرحی که سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقامات نظامی روسیه پیشنهاد کرد می داند و می گوید او در جلسه ای در مسکو در ماه ژوئیه، به میزبانان روسی خود توضیح داد چگونه سلسله شکست هایی که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه متحمل شده است می تواند با کمک روسیه به پیروزی تبدیل شود.

دیدار سلیمانی از مسکو نخستین گام در برنامه ریزی برای مداخله نظامی روسیه بود که جنگ سوریه را تغییر شکل داده و ایجاد اتحاد جدید ایران – روسیه برای حمایت از بشار اسد را موجب شده است.

در حالی که هواپیماهای جنگی اهداف را از هوا بمباران می کنند، ورود نیروهای ویژه ایران بر ماه ها برنامه ریزی بین دو نیرومند ترین متحد اسد، تاکید می گذارد.

منابع ارشد در منطقه می گویند سلیمانی هم اینک بر عملیات نظامی علیه شورشیان در سوریه نظارت می کند و اینک در قلب برنامه ریزی برای هجوم جدیدی که روسیه و ایران از آن حمایت می کنند، قرار دارد.

این موضوع نقش منطقه ای او را به عنوان فرمانده ای که همچنین در عراق نبرد شبه نظامیان شیعه علیه دولت اسلامی را هدایت کرده است شرح می دهد.

رویترز می گوید سفر سلیمانی به مسکو وضع در سوریه را که رو به خرابی می رود نشان داد، پیشرفت های شورشیان بسوی ساحل، مرکز استقرار فرقه علوی بشار اسد را به خطر می انداخت، تنها پایگاه دریایی روسیه در دریای مدیترانه در آنجا قرار گرفته است.

یک مقام ارشد منطقه ای گفت: "سلیمانی نقشه سوریه را روی میز گذاشت. روس ها بسیار نگران بودند، احساس می کردند وضع خراب است و رژیم با خطرات واقعی روبرو است. ایرانی ها به آنها اطمینان دادند هنوز امکان باز ستانی ابتکار عمل وجود دارد."

رویترز به نقل از سه مقام ارشد در منطقه می گوید پیش از سفر سلیمانی به مسکو، تماس هایی بین مقامات ارشد دو کشور صورت گرفت که طی آن یک توافق سیاسی برای تقویت بشار اسد به دست آمد.

پیش از جدید ترین اقدامات، ایران با بسیج شبه نظامیان شیعه برای نبرد در کنار ارتش سوریه، و اعزام افسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان مشاور، به اسد کمک کرده بود. تعدادی از آنها کشته شده اند.

روسیه، که از زمان جنگ سرد متحد دمشق بوده است، اسلحه برای ارتش سوریه فرستاد و از دمشق در برابر کوشش های غرب برای وضع تحریم هایی علیه اسد در سازمان ملل ملل متحد حمایت کرد.
با این حال، این حمایت شورشیان را – که برخی از آنها از پشتیبانی دشمنان منطقه ای اسد برخوردار هستند – از کاهش کنترل اسد بر سوریه به حدود یک پنجم سرزمینش در جنگ چهار ساله، باز نداشت.

رویترز به نقل از یک مقام ارشد کشوری در منطقه می گوید تصمیم به کوشش نظامی مشترک ایران – روسیه در سوریه چند ماه قبل در دیداری بین وزیر امور خارجه روسیه و آیت الله خامنه ای گرفته شد. سلیمانی برای بحث درباره جزئیات به مسکو رفت، او همچنین چند بار به سوریه سفر کرده است.

یک مقام دیگر گفت خامنه ای همچنین نماینده ارشدی را برای ملاقات با پوتین فرستاد. پوتین گفت: "ما مداخله خواهیم کرد. سلیمانی را بفرستید. او برای توضیح نقشه عملیات به مسکو رفت."
به گفته یکی از مقامات ارشد منطقه، سلیمانی تقریبا مقیم دمشق است، یا می شود گفت بارها به آنجا می رود و می توانید او را در فاصله دیدارهایی با بشار اسد و بازدید از منطقه عملیات ببینید."

XS
SM
MD
LG