لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

تلاش یک حزب آلمانی برای جلوگیری از معامله زمین با جمهوری اسلامی


پرچم جمهوری اسلامی بر فراز سفارت ایران در برلین، آلمان (آرشبو)
پرچم جمهوری اسلامی بر فراز سفارت ایران در برلین، آلمان (آرشبو)

حزب سوسیال دموکرات آلمان در تلاش است مانع از مبادله بخشی از زمین کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در فرانکفورت با زمینی در مجاورت آن شود.

طی سال‌های گذشته کنسولگری جمهوری اسلامی تلاش کرده است زمینی را که در مجاورت این کنسولگری قرار دارد با بخشی از کنسولگری که فضای سبز است معامله و در آن جا چایخانه دایر کند؛ اما تاکنون نتوانسته است شورای این شهر را قانع کند.

حال جمهوری اسلامی از این شورا خواسته است که اگر این زمین را واگذار نمی‌کنند، زمین دیگری را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

حزب سوسیال دمکرات که با این موضوع مخالف است می‌گوید، «نباید به ایران فرصت ایجاد چایخانه تبلیغاتی داده شود.»

سیمون ویچ، نماینده حزب سوسیال دموکرات آلمان در شورای شهر فرانکفورت، گفت: «در شهر فرانکفورت مبادله زمین بین شهر و [کنسولگری] ایران برنامه‌ریزی شده است. این قرارداد به ایران اجازه می‌دهد تا با راه‌اندازی چایخانه در کنسولگری ایران به پروپاگاندا بپردازد. ملک فعلی ایران که باید به شهر واگذار شود این امکان را به کنسولگری نمی‌دهد، چرا که ملک فعلی فضای سبز است.»

او افزود: «ما می‌خواهیم جلوی این چاپخانه‌ تبلیغاتی را بگیریم. ما با تمام ایرانیانی که برای آزادی و حقوق بشر مبارزه می‌کنند، اعلام همبستگی می‌کنیم. شهر فرانکفورت اجازه ندارد با رژیمی که مردم را ربوده و خودسرانه آن‌ها را به اعدام محکوم می‌کند تجارت کند. چنین رژیمی نباید با یک قطعه زمین پاداش داده شود که قرار است در آن تبلیغات برای خودش انجام دهد. »

حزب سبز‌ها در شورای شهر فرانکفورت هنوز در مورد مبادله یا معامله زمین با جمهوری اسلامی اظهار نظر نهایی نکرده است.

پیشتر جولیا فرانک، سخنگوی سیاست برنامه‌ریزی سبز‌ها در شورای شهر، در مصاحبه‌ای با فرانکفورتر گفته بود: «ما فقط می‌خواهیم پس از صحبت با همه افراد درگیر تصمیم بگیریم.»

بیش از ۱۰ ماه است که جامعه ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در خارج از مرز‌ها تلاش می‌کند که سیاستمداران اروپایی به مراوده‌های خود با جمهوری اسلامی پایان دهند.

قطع روابط دیپلماتیک با حکومت ایران، قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی و تعطیلی مراکز فرهنگی و کنسولگری‌های وابسته به حکومت از خواسته‌های ایرانیان مقیم اروپاست.

XS
SM
MD
LG