لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۳

انفجار در یک شهر روسیه چندین کشته برجای گذاشت


محل انفجار در اتوبوس برقی شهر ولگاگراد
محل انفجار در اتوبوس برقی شهر ولگاگراد
مقامات روسی می گویند بر اثر انفجار در یک اتوبوس در شهر جنوبی ولگاگراد در روز دوشنبه، دست کم ۱۴ نفر کشته شدند. پلیس می گوید یک بمب گذار مرد عامل حمله بوده است.

این انفجار تنها یک روز پس از بمب گذاری انتحاری در ایستگاه قطار این شهر صورت می گیرد که ۱۷ کشته بر جای گذاشت.

مقامات همچنین اعلام کردند که دست کم ۲۰ نفر در انفجار روز دوشنبه نیز زخمی شدند که علت آن احتمالا بمب گذاری در اتوبوس برقی بوده است.
حمله در ساعات شلوغ صبح روز دوشنبه صورت گرفت. اتوبوس نابود شد و پنجره های ساختمان های اطراف شکست.
هنوز فرد یا گروهی مسوولیت هیچکدام از انفجار ها را بر عهده نگرفته است. روسیه تنها یک هفته دیگر میزبان بازی های المپیک زمستانی در شهر سوچی است. سوچی ۶۵۰ کیلومتری جنوب غربی ولگاگراد است.

شبه نظامیان اسلامگرا تهدید کرده اند بازی های المپیک زمستانی را با اخلال مواجه کنند.

سخنگوی یک کمیته تحقیقاتی گفت یک زن عامل انفجار انتحاری روز یکشنبه بوده است. او گفت بمب مقابل حسگرهای فلز که در ورودی ایستگاه کار گذاشته شده اند، منجفر شد. ده ها نفر در آن حمله مجروح شدند.
مقامات آنچه که می گویند سر بمبگذار است را پیدا کرده اند و می گویند این زن از منطقه نا آرام داغستان آمده بود.
در یک حمله انتحاری دیگر در ولگاگراد که یک زن آن را در ۲۱ اکتبر انجام داد، ۵ نفر کشته و ۳۰ نفر مجروح شدند. مقامات گفتند او نیز از داغستان آمده بود.

داغستان در حال حاضر مرکز یک شورش اسلامی در شمال قفقاز است.
اوایل ماه ژوییه، داکو عمروف رهبر شورشیان اسلامگرای شمال قفقاز پس از یک سال، پایان مهلت توقف حمله علیه غیرنظامیان را اعلام کرد.

کرملین روز دوشنبه اعلام کرد ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دستور داده است سازمان ضد تروریستی کشور امنیت را در ولگاگراد و دیگر نقاط روسیه افزایش دهد.
XS
SM
MD
LG