لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

واکسن جدید آنفلوانزا


شرکت های بزرگ دارو سازی در تلاش کسب درآمد فوق العاده از یک مایۀ مرکب چهار وجهی مخصوص علیه آنفلوانزا هستند، که در این فصل شیوع بیماری، برای نخستین بار در دسترس خواهد بود.
این مایۀ جدید، فرد مایه کوبی شده را به سپر دفاعی نیرومندی مجهز می کند، و در عین حال شرکت داروسازی تولید کننده اش را در بازار به شدّت رقابتی کنونی، به سودی قابل توّجه می رساند.

پس از توفیق های اخیر در تولیدات جدید دارویی، نظیر واکسنی که مانع ابتلاء دختران به سرطان دهانۀ رحم می شود، سازندگان دارو تصمیم به تهیّۀ واکسنی برای سرما خوردگی گرفته اند که بسیار موثر ولی گران است.
افزایش قیمت، باعث تقویت درآمد وتسریع رشد تولید در بازار واکسن آنفلوانزا می شود که به تخمین یک گروه پژوهشی سر به میلیاردها دلار در سال می زند.
برخی از پزشکان حتی ازتسریع رشد بالاتری هم صحبت می کنند.

پال آفیت، رئیس بخش بیماری های مُسری در بیمارستان کودکان در فیلادلفیا پیش بینی کرده که ظرف دو سال این واکسن تنها مایۀ مخصوص تلقیح، در بازار خواهد بود.
سازندگان دارو، زمانی به سود سرشار می رسند که مصرف انبوه شود. به همین جهت، درآمد حاصل از مایه کوبی، در فصلی که بیماری همه گیرنشده، معمولاً سیری نزولی می پیماید.
آمریکا محل فروش اغلب این گونه مایه های ضد آنفلوآنزا در ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی خواهد بود. در آمریکا امکانی فرآهم آمده که تلقیح واکسن به جای عضله در زیر پوست انجام می شود. اما در اروپا سرعت عرضۀ این نوع مایه کوبی - به دلیل لزوم گذر از مراحل مختلف - کندتر است.

هم اکنون یک مایۀ ضد آنفلوانزا که به مخاط درون بینی افشانده می شود، درآمریکا پروانه و مجوّز فروش گرفته درحالی که همان مایه در اروپا همچنان مرحلۀ انتظار تصویب و اخذ پروانه فروش و مصرف را می گذراند.
XS
SM
MD
LG