لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

معترضان در ایران «برای آزادی» و «پایان ستمکاران» سبزه گره زدند


مزار مهسا امینی، نوروز ۱۴۰۲
مزار مهسا امینی، نوروز ۱۴۰۲

جشن سیزده‌بدر ۱۴۰۲ در ایران روز یکشنبه با حال و هوای اعتراضات در آمیخت و برخی از شهروندان از جمله خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات، سبزه‌های شان را به امید آزادی و «پایان ستمگران» و یافتن «قاتلان» فرزندان شان گره زدند.

بر اساس ویدئوهایی که حمید کیا، پدر حنانه کیا از معترضان کشته شده، در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است، والدین حنانه کیا در روز یک‌شنبه ۱۳ فروردین، هم‌زمان با سیزده‌بدر، بر مزار این معترض کشته شده سبزه گره زدند و گفتند: «برای آزادی کشورمان و برای پیدا کردن قاتل و قاتلان بچه‌هایمان... برای آزادی.»

زینب (ماه‌منیر) مولایی‌راد، مادر کیان پیرفلک کودک کشته شده بر اثر شلیک نیروهای حکومتی در ایذه نیز روز یک‌شنبه در روایتی اینستاگرامی نوشت: «گره بزن به رسم هر ساله، اما این بار برای پایان ستمگران، برای تقاص خون‌های ریخته شده، برای دیدن زیبایی، برای کودکان مان، برای آینده، برای آزادی، برای آزادی، برای آزادی.»

رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی پیشین، نیز روز یک‌شنبه در پشت دیوارهای زندان رجایی‌شهر کرج در پیامی به هم‌بندی‌های سابق خود گفت: آمده‌ام تا در سیزده بدر قلبم را به قلب تان گره بزنم.»
او در این پیام که به صدای آمریکا رسیده است، تأکید می‌کند: «تا زمانی که تمامی زندانیان سیاسی آزاد نشوند و جمهوری اسلامی را از ایران بیرون نکنیم، سکوت نخواهیم کرد.»

یک ویدئوی شهروندی نیز نشان می‌دهد مقامات جمهوری اسلامی در روز ۱۳ فروردین از ورود مردم به محوطه آرامگاه کوروش بزرگ جلوگیری کردند.


ویدئوهای شهروندی در نقاط مختلف ایران، رقص‌های گروهی مردم و نافرمانی مدنی را هم‌زمان با سیزده‌به‌در نشان می‌دهد.

ویدئویی دیگر، حضور نیروهای اسب‌سوار جمهوری اسلامی در روز ۱۳ فروردین در پارک جنگلی چیتگر را به تصویر کشیده است، در حالی که یک ویدئو از این تفرجگاه در پایتخت نیز، شادی مردم و پخش موزیک در روز سیزده‌بدر در این منطقه از تهران را با شعار «نه به جمهوری اسلامی» نشان می‌دهد.

روز شنبه نیز ماشالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی، معترض اعدام‌شده در کرج، در صفحه اینستاگرام خود عکس‌هایی از دیدار خود و همسرش با پدر مهسا (ژینا) امینی منتشر کرد.

در یکی از این تصاویر که در رسانه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است، ماشالله کرمی و امجد امینی بر مزار مهسا که عکس محمدمهدی کرمی بر روی آن قرار دارد، دست در دست هم به نشانه اتحاد ایستاده‌اند.

XS
SM
MD
LG