لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

آزادی موقت سیروس فتحی، فعال کارگری در رشت


سیروس فتحی و همسرش؛ شریفه محمدی، فعال کارگری که از روز ۱۴ آذر سال گذشته در بازداشت موقت است
سیروس فتحی و همسرش؛ شریفه محمدی، فعال کارگری که از روز ۱۴ آذر سال گذشته در بازداشت موقت است

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری خبر داد که سیروس فتحی، فعال کارگری، روز پنجشنبه ۳۱ خرداد، با تامین قرار کیفری از زندان لاکان رشت آزاد شده است.

سیروس فتحی روز ۲۲ خرداد به دست ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و در این مدت تحت بازجویی ماموران اداره اطلاعات رشت قرار داشت.

تاکنون دلیل بازداشت این فعال کارگری منتشر نشده است. با این همه، آقای فتحی که از زمان بازداشت همسرش؛ شریفه محمدی، در روز ۱۴ آذر ۱۴۰۲، پیگیر وضعیت او بود، بارها با تهدید ماموران امنیتی و پرونده‌سازی قضایی مواجه شده بود.

کمپین «شریفه محمدی را آزاد کنید» پس از بازداشت سیروس فتحی به نقل از یک منبع آگاه نوشت که آیدین فتحی، فرزند این دو فعال کارگری، هنگام بازداشت خشونت‌بار پدرش، دچار وحشت و حمله عصبی شد.

شریفه محمدی نیز از زمان بازداشت تاکنون در بازداشت موقت به‌سر می‌برد. دادگاه این فعال کارگری روز ۲۰ خرداد در رشت برگزار و او به ارتباط با یک سازمان سیاسی متهم شد. این در شرایطی بود که همسرش این اتهام را رد کرده بود.

پیشتر شماری از تشکل‌های کارگری در ایران در بیانیه‌هایی خواستار آزادی شریفه محمدی و همسرش؛ سیروس فتحی، دو فعال کارگری زندانی در رشت شده بودند.

از جمله سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه‌ای، بازداشت کارگران و فعالان صنفی به «اتهامات واهی و اذیت و آزار خانواده های آنان» را محکوم‌ کرده و خواستار «آزادی فوری و بدون قید و شرط شریفه محمدی، سیروس فتحی و‌ سایر کارگران و فعالان صنفی و‌ مدنی زندانی» شده بود.

همچنین سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، ادامه بازداشت شریفه محمدی و همچنین بازداشت همسرش، سیروس فتحی، را محکوم کرد و خواستار «آزادی فوری و بی‌قید و شرط» آنها و «دیگر کارگران در بند» شده بود.

در سال‌های اخیر، همزمان با بدتر شدن وضعیت معیشتی کارگران و سایر مزدبگیران، برخوردهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی با فعالان کارگری، معلمان و بازنشستگان شدت گرفته است.

در حال حاضر، شماری از فعالان کارگری، معلمان و بازنشستگان به اتهام های امنیتی در زندان هستند و شمار دیگری نیز با قید وثیقه آزاد هستند.

از جمله فعالانی که در زندان هستند، می‌توان به رضا شهابی، حسن سعیدی، داود رضوی، رسول بداغی، رضا اقدسی، ناهید خداجو، آنیشا اسداللهی، کیوان مهتدی، ریحانه انصاری‌نژاد، سروناز احمدی، نسرین جوادی، زینب همرنگ، مهران رئوف، و مازیار سیدنژاد اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG