لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۵

شکایت نمایندگان مجلس از احمدی نژاد قرائت می شود


شکایت نمایندگان مجلس از احمدی نژاد قرائت می شود
شکایت نمایندگان مجلس از احمدی نژاد قرائت می شود

شکایت نمایندگان مجلس از محمود احمدی نژاد ، هفته آینده در مجلس خوانده می شود. بی توجهی به قوانین ، اتهامی است که در دو سال اخیر بطور رسمی علیه محمود احمدی نژاد مطرح شده است.

پیش از انتخابات ، رقبای انتخاباتی احمدی نژاد را به بی توجهی به قوانین متهم می کردند اما بعد از انتخابات ، با اینک محدودیتهای زیادی بر نامزدهای معترض به دولت اعمال شد اما اینبار نمایندگان مجلس وارد شدند و به بی توجهی احمدی نژاد به قوانین اعتراض کردند.

مجلس شورای اسلامی تنها نهاد قانونگذاری در ایران است اما محمود احمدی نژاد می گوید او رییس قوه مجریه است و می داند چه مصوباتی قابلیت اجرایی دارد. رییس دولت با این استدلال برخی از مصوبات مجلس را نادیده گرفته که همین موجب شده هر از چند گاهی نمایندگان مجلس خواستار پاسخگویی و حتی استیضاح احمدی نژاد شوند.

زمانی که محمود احمدی نژاد وزیر اطلاعات را عزل کرد ، آیت الله خامنه ای با عزل حیدر مصلحی مخالفت کرد و همین ، به قهر یک هفته ای رییس جمهوری انجامید. پس از آن نمایندگان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی بحث سوال و استیضاح از رییس جمهوری را مطرح کردند. با اینکه این طرح به امضای صد نماینده رسید اما پس از توصیه های رهبر جمهوری اسلامی ، پیگیری این طرح متوقف شد.

علی مطهری از جمله نمایندگانی است که تاکنون برای سوال از احمدی نژاد در مجلس تلاش کرده است
علی مطهری از جمله نمایندگانی است که تاکنون برای سوال از احمدی نژاد در مجلس تلاش کرده است

حالا که بحث ارتباط برخی از اعضای دولت با عوامل اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی بانک صادرات مطرح است ، بار دیگر نمایندگان به فکر سوال از احمدی نژاد افتاده اند.

برخی از حامیان سابق دولت ، اینک عملکرد احمدی نژاد را مورد انتقاد قرار می دهند. آنها از نقش برخی نزدیکان احمدی نژاد در اختلاس های اخیر سخن گفته اند و به احمدی نژاد ایراد گرفته اند که چرا برغم شعار مبارزه با فساد ، مانع از بروز این تخلفات نشده است.

رییس دولت این هفته در اردبیل اتهام فساد علیه دولت خود را نپذیرفت و گفته بود که از مدتها پیش از اختلاس خبر داشته . این درحالی است که امروز احمد خاتمی از حامیان سابق احمدی نژاد ، در نماز جمعه تهران، از واکنش دیر هنگام مسوولان برای جلوگیری از اختلاس میلیاردی بانک صادرات گله کرده است.

در جلسه هفته آینده قرار است گزارش کمیسیون اصل نود قانون اساسی خوانده شود که در آن نمایندگان مجلس از احمدی نژاد شکایت کرده اند.

این شکایت موارد زیادی دارد :

- عدم ارائه بودجه مترو به شهرداری

- تخلف دولت در عدم ارائه اساسنامه شرکت نفت

- عدم معرفی وزیر ورزش و جوانان در وقت مقرر

- سایر موارد تخلف دولت از اجرای قوانین مصوب مجلس

قرار است گزارش دیوان محاسبات در مورد عملکرد دولت نیز ارایه شود. دیوان محاسبات نهادی زیر نظر مجلس است که بر نحوه ی بودجه اجرایی دولت نظارت می کند. در آستانه دور چهارم سفرهای استانی دولت ، دیوان محاسبات در گزارشی اعلام کرده بود هفتاد درصد وعده های دولت در سه سفر قبلی به استانها تحقق پیدا نکرده است.

هنوز دولت جمهوری اسلامی به این گزارش واکنش نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG