لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

اختلاس میلیاردی، نتیجه سوءاستفاده نزدیکان دولت از خصوصی سازی


اختلاس میلیاردی، نتیجه سوءاستفاده نزدیکان دولت از خصوصی سازی
اختلاس میلیاردی، نتیجه سوءاستفاده نزدیکان دولت از خصوصی سازی

هنوز اختلاس دولت و منتقدان بر سر نقش نزدیکان دولت در اختلاس ها پایان نیافته اما ادعاهای مقام های بورس و نزدیکان شرکت «امیرمنصور آریا» نشان می دهد این گروه با اتکا بر روابطی که با نزدیکان دولت داشته ، توانسته از روند خصوصی سازی به نفع خود استفاده کند که در این مسیر تخلفاتی را نیز صورت داده است.

مقام های قضایی اعلام کرده اند اکثر متهمان پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بانک صادرات در بازداشت به سر می برند اما امروز خبرگزاری مهر از برخی وابستگان شرکت امیر منصور آریا نقل کرده که آنها سهام شرکت هایی را خریده اند که بر اساس اصل ۴۴ بفروش می رسید.

رهبر جمهوری اسلامی با تفسیری جدید بر اصل ۴۴ قانون اساسی ، دولت را موظف کرده که تا ۸۰ درصد از سهام بخش های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند.

سازمان بورس و اوراق بهادار موظف است شرکت های دولتی را از طریق بورس به بخش خصوصی واگذار کند. دولت محمود احمدی نژاد در چند سال اخیر روند خصوصی سازی را شدت بخشیده اما برخی اعتقاد دارند روند خصوصی سازی در ایران مسیر درستی ندارد و افراد و نهادهایی خاص ، بخاطر ارتباط با دولت ، شرکت ها را در رقابتی نابرابر ، خریداری می کنند.

دو سال پیش در واگذاری مخابرات به بخش خصوصی ، شرکتی وابسته به سپاه پاسداران ، رقبا را با فشار امنیتی خارج کرد و نیمی از سهام مخابرات را خرید هرچند چند ماه بعد از این معامله ، گزارش مرکز پژوهش های مجلس ابعاد این معامله صوری را مشخص کرد اما همچنان این شرکت وابسته به سپاه بیش از نیمی از سهام مخابرات را در اختیار دارد.

ابتدای هفته رسانه های منتقدان دولت ، نامه ای را منتشر کردند که اسفندیار رحیم مشایی رییس دفتر رییس جمهوری، در آن از دو وزیر خواسته بود با شرکت سرمایه گذاری «امیرمنصور آریا» برای واگذاری سهام برخی شرکت های دولتی همکاری شود.

البته دولت احمدی نژاد تاکنون اتهام ارتباط با عوامل اختلاس را رد کرده است. محمود احمدی نژاد روز سه شنبه در سفر به اردبیل اتهام مشارکت در اختلاس علیه دولت را تکذیب کرد و حتی منتقدین را به شکستن سکوت اش تهدید کرد.

تکذیب ارتباط دولت با اختلاس گران ، فقط به احمدی نژاد اختصاص ندارد. امروز علی صالح آبادی ، معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی که ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار را بر عهده دارد ، اعلام کرده هیچ شرکتی براساس اصل ۴۴ به گروه امیر منصور آریا واگذار نشده است.

این ادعا در حالی مطرح می شود که شرکت «امیرمنصور آریا» می گوید سهام شرکت هایی چون فولاد ایران را در بورس خریداری کرده است. پیش از این تعداد شرکت هایی که به مدیرعامل گروه اقتصادی «امیرمنصور آریا» تعلق دارند ، ۲۰ شرکت اعلام شده است. همچنین منابع داخل ایران اعلام کرده اند ، ۹۴ درصد سهام ماشین سازی لرستان ، ۹۵ درصد سهام گروه ففولاد ایران ، ۹۵ درصد سهام مهندسی راه و ابینه راه آهن و ۳۹ درصد از سهام فولاد اکسین در بورس ، توسط این شرکت خریداری شده است.

روند خصوصی سازی در ایران با انتقاداتی همراه است
روند خصوصی سازی در ایران با انتقاداتی همراه است

یک کارشناس اقتصادی در تهران می گوید بحشی از آنچه در اختلاس میلیاردی بانک صادرات رخ داده ، ناشی از سوءاستفاده هایی است که در مسیر خصوصی سازی در ایران شده است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه خصوصی سازی باید انجام شود ، اشاره می کند که برخی نزدیکان دولت با استفاده از رانت ، امکان خرید سهام عرضه شده را یافته اند در حالیکه این حق از رقیبان آنها در بورس گرفته شده است.

امروز ، علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی هم مانند سایر مقام های دولتی اتهام ارتباط با عوامل اختلاس را رد کرده اما از روند خصوصی سازی دفاع کرده و گفته بدون حضور بخش خصوصی اجرای خیلی از پروژه ها امکان پذیر نیست.

ادعای متناقض بانک صادرات

با اینکه رییس بانک صادرات ایران مسوولیتی را متوجه خود نمی داند اما عملکرد این بانک و همچنین بانک مرکزی رد عدم نظارت بر آنچه روی داد ، مورد سوال منتقدان است.

گروه امیر منصور آریا ، با اعتباری که بانک صادرات در اختیارش گذاشته ، سهام شرکت ها را خریداری می کرد اما پس از اتهام اختلاس برای این گروه ، رییس بانک صادرات ادعا کرده اسناد اعتباری توسط این گروه جعل شده است.

با این حال ، خبرگزاری فارس این ادعای محمد جهرمی را درست نمی داند چون پیش از این، ۸۰۰ میلیارد تومان از اعتبار بانک صادرات که در اختیار گروه اقتصادی امیرمنصور آریا بود ، پرداخت و تسویه شده است.

با اینکه رسیدگی به پرونده اختلاس شروع شده اما هنوز مقام های بانکی در ایران مورد پرسش قرار نگرفته اند و تنها رییس کل بانک مرکزی ایران گفته «در جریان مسایل پشت پرده اختلاس» قرار دارد.

آقای بهمنی هنوز نگفته چرا برغم اطلاع ، مانع بروز آن نشده است. نیمی از اختلاس صورت گرفته در شش ماه اخیر انجام شده که مقام های بانکی ایران می گوید یکسال است از اختلاس مطلع اند.

XS
SM
MD
LG