لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۰

احمدی نژاد «کلیددار» رابطه ایران و آمریکا نیست


احمدی نژاد «کلیددار» رابطه ایران و آمریکا نیست
احمدی نژاد «کلیددار» رابطه ایران و آمریکا نیست

با اینکه این روزها محمود احمدی نژاد در آمریکا سعی دارد از اشتیاق جمهوری اسلامی ایران برای از سرگیری رابطه با آمریکا بگوید ، اما صاحبنظران مسایل سیاسی معتقدند ، او اختیاری در این رابطه ندارد.

به عقیده برخی ، کلید رابطه ایران و آمریکا ، در دست آیت الله علی خامنه ای ، رهبر ۷۲ ساله ی جمهوری اسلامی ایران است. او پیش از این در سال ۱۳۸۶ در جمع دانشجویان یزد گفته بود اگر روزی قرار باشد رابطه با آمریکا از سر گرفته شود ، او خود اولین کسی خواهد بود که این را بگوید.

رابطه جمهوری اسلامی ایران و آمریکا بعد از بحران گروگان گیری در ابتدای انقلاب ایران ، قطع شد.

با این حال ، محمود احمدی نژاد اما این روزها مایل است رابطه با آمریکا از سرگرفته شود. او در یک هفته اخیر ، چهار بار پیشنهاد برای از سر گیری رابطه ایران و آمریکا را مطرح کرده است.

محمود احمدی نژاد حتی امروز در آخرین ساعت های سفراش به نیویورک ، امروز به آسوشیتدپرس گفته که برای ترمیم رابط میان ایران و آمریکا دیر نیست و «هنوز فرصت ها به طور کامل از دست نرفته است».

این اظهارنظر آقای احمدی نژاد ، ساعاتی بعد از طرح انتقادها و اتهام های او علیه دولت آمریکا در سخنرانی روز گذشته در سازمان ملل بیان می شود.

جمعه ی گذشته ، محمود احمدی نژاد قبل از ترک تهران به روزنامه واشنگتن پست گفته بود «زمینه همکاری ایران و آمریکا وجود دارد».

او در نیویورک و در گفت وگو با ایرانیان مقیم آمریکا هم یادآوری کرد «اصل را در برقراری رابطه با آمریکا» می داند و به چارلی رز ، از شبکه PBS هم گفت ، ایران علاقمند است روابط با آمریکا را بهبود ببخشد.

با این حال ، علی اکبر امیدمهر ، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی ایران که در دانمارک زندگی می کند ، اعتقاد دارد که کلید رابطه ایران و آمریکا در دست احمدی نژاد نیست.

امیدمهر می گوید کلید رابطه ایران و آمریکا در دست خامنه ای است ، نه احمدی نژاد
امیدمهر می گوید کلید رابطه ایران و آمریکا در دست خامنه ای است ، نه احمدی نژاد

او می گوید « آنهایی که مسایل ایران و غرب را دنبال می کنند ، می دانند که حرف اول و آخر در مورد رابطه با آمریکا را رهبر جمهوری اسلامی ایران باید بزند و آقای احمدی نژاد یا رحیم مشایی تنها سعی دارند سیاست های او را تکرار کنند.

پیشنهادهای مکرر احمدی نژاد برای از سرگیری رابطه با آمریکا ، چندان از سوی مقام های رسمی در داخل ایران مورد استقبال قرار نگرفته است.

علاءالدین بروجردی ، رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفته است : « رابطه با آمریکا در حوزه تصمیم دولت نیست». همچنین محمد کرمی راد، دیگر عضو این کمیسیون مجلس هم به صراحت اعلام کرده: « ارتباط با آمریکا ممکن و مشروط به اجازه رهبری است».

پیش از این در زمان دولت های هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی ، تلاش هایی برای از سرگیری رابطه دو کشور صورت گرفت با این حال ، آیت الله خامنه ای همواره مخالف از سرگیری این روابط بوده است.

به عقیده علی اکبر امیدمهر ، در شرایط فعلی آیت الله خامنه ای با ارتباط ایران و آمریکا موافقت نمی کند با این حال در روزهای اخیر نزدیکان دولت به او گفته اند که تحریم های علیه ایران بر کشور فشار زیادی وارد کرده و شاید همین موجب شده تا از احمدی نژاد بخواهد که بدنبال روابط با غرب باشد.

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از سفر احمدی نژاد به نیویورک اعلام کرد جریان انحرافی یا همان طیف رحیم مشایی در دولت ، اثرات تحریم ها را بزرگنمایی کرده تا زمینه برقراری رابطه با آمریکا را فراهم کند.

تا امروز ، دولت بخاطر ارتباط برخی اعضایش با عوامل اختلاس مورد انتقاد حامیان سابق اش بود اما اینک ، تلاش برای ارتباط با آمریکا ، موضوع جدیدی است که منتقدان دولت ، از آن گلایه دارند. شاید به همین دلیل است که سایت آینده که منتقد سیاستهای دولت احمدی نزاد است ، به کنایه نوشته ، این آخرین فرصت آقای رئیس برای رفع عطش برقراری رابطه با آمریكاست.

XS
SM
MD
LG