لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۸

همه همراهان محمود احمدی نژاد در خیابان ۵۴ ام نیویورک


همه همراهان محمود احمدی نژاد در خیابان ۵۴ ام نیویورک
همه همراهان محمود احمدی نژاد در خیابان ۵۴ ام نیویورک

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، که برای سخنرانی به نیویورک آمده است را هیاتی یکصد نفره همراهی می کند. در این هیات افرادی از وزیران، معاونان و حتی خانواده های آنها ديده می شوند.

با اینکه ابتدا گفته شد برخی هتل ها از پذیرش هیات ایرانی خودداری کرده اند اما آنها در هتل نسبتا گران قیمت وارویک در خیابان ۵۴ ام اقامت داده شده اند. دو طبقه از این هتل در اختیار هیات ایرانی قرار گرفته است که به اضافه یک طبقه خالی بالا و پایین محل اقامت ایران که برای مسایل امنیتی تخلیه است، عملا هیات جمهوری اسلامی ایران در این مجموعه جای دارد.

پیش از این برخی منابع همچون سایت خبری آینده اعلام کرده بودند که هیات ایرانی پنجاه سوئیت را در این هتل در اجاره خود دارد و هزینه روزانه آن یکصد هزار دلار است. اکثر اعضای هیات جمهوری اسلامی به همراه همسران شان به این سفر آمده اند و همین مورد انتقاد برخی در داخل ایران قرار گرفته است.

حضور محمود احمدی نژاد و هیات همراه در نیویورک چندان غیر قابل انتظار نبود اما امسال همزمان با برخی انتقادات از دولت، حساسیت هایی در باره این سفر وجود داشت.

در هفته های اخیر دولت محمود احمدی نژاد با انتقاداتی روبرو شده است. رسانه های منتقد اسنادی را منتشر کرده اند که نشان می دهد برخی از اعضای صاحب نفوذ دولت مانند اسفندیار رحیم مشایی، با عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در بانک صادرات ارتباط داشته اند. برخی حتی از سایر معاونان احمدی نژاد مانند حمید بقایی هم در ارتباط با بزرگترین فساد تاریخ ایران نام می برند.

آیا محمود احمدی نژاد معاون اجرایی و رییس دفتر خود را که برخی آنها را متهم می دانند، به نیویورک می آورد؟ این سوالی بود که در رسانه های اصولگرا مطرح شد و پاسخ آن روز دوشنبه گذشته مشخص شد. زمانی که رحیم مشایی با چراغ خاموش خود را به هواپیما رساند و از آن سو، حمید بقایی، شانه به شانه رییس اش، در هواپیما نشست.

اسنفدیار رحیم مشایی

اسفندیار رحیم مشایی
اسفندیار رحیم مشایی

او رییس دفتر رییس جمهوری ایران است. انتخابش به این سمت، در پی جنجالی بود که موجب خط کشی هواداران رهبر و رییس دولت شد. محمود احمدی نژاد بعد از پیروزی در انتخابات جنجالی ۸۸ ، اسفندیار رحیم مشایی را معاون اول خود کرد. هرچند بسیاری از نزدیکان احمدی نژاد از نارضایتی رهبری گفتند، اما احمدی نژاد او را عزل نکرد تا اینکه رهبری نامه ای نوشت.

باتوجه به سابقع تاريخی، نگارش همین نامه می توانست تا ابد یک سیاستمدار را از صحنه خارج کند اما محمود احمدی نژاد رحیم مشایی را به عنوان رییس دفترش منصوب کرد. سمتی که تا امروز هم در آن باقی مانده است.

چندین مسولیت همزمان دارد؛ «سرپرست نهاد ریاست جمهوری» ، «ریاست شورای هماهنگی مناطق آزاد» ، «نماینده رئیس جمهور در شورای نظارت بر صدا و سیما» و «عضو کمیسیون اقتصادی دولت».

اینها تنها بخشی از مشاغل او هستند. با این حال شهرت رحیم مشایی بیشتر برای اظهارات خاص اش است، از ادعای دوستی با مردم اسرائیل تا پایان دوران اسلام گرایی.

اختلاف نظر رحیم مشایی با وزیر اطلاعات، موجب شد تا احمدی نژاد حیدر مصلحی را کنار بگذارد. اقدامی که اینبار هم رهبری مخالف بود و بیش از گذشته به اختلاف ميان حامیان دولت و رهبری دامن زد. هرچند مصلحی بالاخره به دولت بازگشت اما هنوز دامنه های این اختلاف وجود دارد.

رحیم مشایی مخالفان زیادی دارد. از مصباح یزدی و حداد عادل تا منصور ارضی (مداح) و حسین شریعتمداری (مدیر مسوول روزنامه ی کیهان).

با اینکه حامیان و نزدیکان آیت الله خامنه ای به شدت خواستار برخورد با مشایی هستند، اما آیت الله خامنه ای تنها دوبار به رحیم مشایی واکنش نشان داد. یکبار هنگامی اکه و ادعای «دوستی با مردم اسراییل» را رد کرد و دیگر بار ، نامه مخالفت با انتصاب رحیم مشایی به عنوان معاون اول بود. با این حال، در یک سال اخیر آقای خامنه ای مخالفتی با او نشان نداد و حتی ابتدای شهریور امسال رحیم مشایی در دیدار دولت و رهبری حضور بهم رساند.

با اینکه برخی منتقدان دولت مخالف سفر رحیم مشایی به نیویورک بودند اما محمود احمدی نژاد او را با خود آورد چون رحیم مشایی ارتباط خوبی با برخی ایرانیان مقیم آمریکا دارد و سعی دارد این روابط را گسترش دهد.

حمید بقایی

حمید بقایی
حمید بقایی

معاون اجرایی محمود احمدی نژاد هم که به عنوان بازوی اجرایی «جریان انحرافی» نامیده می شود، دیگر فرد نزدیک به احمدی نژاد است که حضور او در نیویورک، با واکنش اصولگرایان منتقد دولت مواجه شده است. آقای بقایی مانند رحیم مشایی جنجالی نیست اما تاکنون با حلقه اصلی نزدیکان احمدی نژاد همراهی کرده است. او پرونده ای در دادگاه دارد که مربوط به تخلفاتش در سمت ریاست سازمان گردشگری است.

تاکنون برخی از اعضای جریان انحرافی در ایران بازداشت شده اند که برخی از آنها با حمید بقایی ارتباط داشته اند.

در ماه های اخیر با افزایش انتقاد ها از اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی بیشتر به احمدی نژاد نزدیک شده است و عنوان معاون اجرایی دولت را از آن خود کرده است. شهریور امسال، او حتی به جای رحیم مشایی بخشی از گزارش عملکرد دولت را در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی قرائت کرد.

این روزها با مطرح شدن پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی بانک صادرات، بقایی نیز هدف انتقاد منتقدان دولت قرار گرفت و حتی روزنامه اعتماد خبر داد به احمدی نژاد اعلام شده تا اوایل هفته آینده برای برکناری بقایی فرصت دارد.

علی اکبر صالحی

وزیر امور خارجه ایران، دیگر همراه محمود احمدی نژاد است که اولین سفر به سازمان ملل برای اجلاس سالیانه را تجربه می کند. او بهمن ماه گذشته جایگزین منوچهر متکی شد که شش سفر قبل، همراه رییس دولت بود.

علی اکبر صالحی نماینده سابق ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و ریس سازمان انرژی اتمی ایران بود.

صالحی هرگز دیپلمات نبود و حضور او در راس دستگاه دیپلماسی ایران، با انتقاد صاحبنظران روبرو شده است.

*

در میان همراهان رییس جمهوری ایران، وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی هم حضور دارند اما حدود نیمی از اعضای هیات همراه احمدی نژاد، اعضای خانواده مقام های ایرانی هستند که در این سفر به آمریکا، رییس جمهوری ایران را همراهی می کنند.

* *

محمود احمدی نژاد مانند سفرهای قبل معاون اول خود را به این سفر نیاورده است. محمد رضا رحیمی یکی دیگر از نزدیکان رییس جمهوری ایران است که از سوی منتقدان دولت به فساد مالی متهم شد اما او قویا این اتهام را رد کرده است.

برخی نمایندگان مجلس همچون احمد توکلی، الیاس نادران و علی مطهری بارها از تخلفات مالی معاون اول رییس جمهوری گفته اند و هرچند قوه قضاییه گفته است که به شکایت ها رسیدگی می کند اما هنوز به پرونده رحیمی رسیدگی نشده است.

سفر محمود احمدی نژاد، پس از نيويورک به ونزوئلا و سپس با مراجعت به ايران تمام می شود و احتمالا آقای رحیمی و سایر نزدیکان احمدی نژاد خود را برای استقبال از رییس دولت پس از سفر نیویورک آماده می کنند. سفری که به عقیده سایت آینده نیوز، بیش از آنکه کاری باشد سیاحتی برای برخی اعضای دولت و خانواده های شان است.

XS
SM
MD
LG