لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

سیامک قادری، روزنامه نگار ایرانی، جایزه آزادی مطبوعات را دریافت کرد


سیامک قادری جایزه آزادی مطبوعات را از سوی کمیته حفاظت از روزنامه نگاران دریافت کرد.

این روزنامه‌نگار ایرانی که پس از تحمل ۴ سال حبس، تابستان گذشته از زندان آزاد شد، سه‌شنبه شب، ۲۵ نوامبر/چهارم آذر طی مراسمی در نیویورک، این جایزه را دریافت کرد.

آقای قادری که پیشتر موفق به دریافت جایزه هلمن همت شده و نامش از سوی گزارشگران بدون مرز در فهرست قهرمانان اطلاع‌رسانی قرار گرفته بود، سه‌شنبه شب به همراه آنگ زا، سردبیر «ایرراوادی» از میانمار (برمه)، میخائیل زیگار، سردبیر شبکه مستقل تلویزیونی «دوژد» در روسیه و فریال هفاجی، سردبیر «سیتی پرس» از آفریقای جنوبی موفق به دریافت این جایزه بین‌المللی شد.

این روزنامه نگار ایرانی، خبرنگار خبرگزاری رسمی ایران(ایرنا) بود و مدتی سردبیری ایرنا استان تهران و خبرگزای سینا را به عهده داشت. سیامک قادری سال ۱۳۸۹ به دنبال انتشار اخباری در وبسایت «ایرنای ما» که خود راه اندازی کرده بود و همچنین انتشار مصاحبه‌های خود با همجنسگرایان ایرانی بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۴ سال زندان و ۶۰ ضربه شلاق محکوم شد.

او همان سال پس از ۱۸ سال فعالیت روزنامه‌نگاری در ایرنا، از این خبرگزاری اخراج شد.

سیامک قادری سه‌شنبه شب در مراسم دریافت جایزه آزادی مطبوعات تابستان و پاییز سال ۱۳۸۸ را تا چند سال بعد دوره‌ای دانست که بیشترین فشار به روزنامه‌نگاران در ایران وارد آمد. به گفته او در این دوره به خصوص پس از پخش تلویزیونی دادگاههای نمایشی روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی، در حالیکه دفاتر خبرگزاری‌های خارجی هم از پوشش اخبار مربوط به اعتراضات سیاسی منع شده بودند، صدها شهروند-خبرنگار وارد عرضه اطلاع‌رسانی شدند.

او گفت: «اینگونه شد که در سال ۸۸ و پس از آن، زندان‌های ایران پر شد از فعالان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای عرصه خبر و همچنین فعالان حقوق بشر، که در غیاب رسانه‌های مستقل، صدای معترضان را به گوش دیگران می‌رساندند.»

جوئل سیمون، مدیر اجرایی کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، پیش از این گفته بود برندگان امسال «جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات» روزنامه‌نگارانی هستند که زندگی خود را به خطر انداخته‌اند تا ما را در جریان اخبار قرار دهند.

XS
SM
MD
LG